28/02/2023
Reload 21 15 17 13 - 66 -
Brazzers 17 15 15 9 - 56 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Reload!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Elite, οι Reload άντεξαν στην πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος, κράτησαν το προβάδισμα καθόλα τη διάρκεια του παιχνιδιού και εν τέλει επικράτησαν των αξιόμαχων Brazzers με σκορ 66-56. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Χρήστος Σωτηρόπουλος με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χρήστος Μπάρμπας είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι, καθώς το τέλος της περιόδου τους βρήκε στο συν τέσσερα με σκορ 21-17. Ο μπόμπερ Κωνσταντίνος Ορέστης με 3/4 (75%) εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 πέτυχε 9 πόντους, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Γουρνά(6π) μέσα από το ζωγραφιστό. Στην αντίπερα όχθη, ο Παπαϊωάννου   αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ τους Brazzers με 5 πόντους στο παλμαρέ του.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, με τους γηπεδούχους να χτίζουν διαφορές δέκα και δώδεκα πόντων και τους Brazzers να βρίσκουν πάντα τον τρόπο να επιστρέφουν. Οι Λουφόπουλος και Πανταζής ανέλαβαν το σημαντικότερο μέρος του επιθετικού κομματιού της ομάδας τους, πετυχαίνοντας τους 8 από τους 15 συνολικά πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν στην εκτελεστική δεινότητα των Χαλκιόπουλο(6π) και Χρόνη(3π) έξω από τη γραμμή των 6.75. Το δεκάλεπτο έκλεισε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 36-32.

Στην τρίτη περίοδο οι Reload επέστρεψαν στο παρκέ του Athens Sports Hall με σκοπό να παραμείνουν σε θέση ισχύος έναντι των αντιπάλων και εν τέλει το κατάφεραν, καθώς οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το υπέρ τους 53-47. Οι Σωτηρόπουλος, Τριχιάς και Λουφόπουλος αποτέλεσαν τον κυριότερο λόγο για το προβάδισμα αυτό με 4 πόντους ο καθένας, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Δαρδαμάνης από την πλευρά των Brazzers.

Στη τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι όχι μόνο κράτησαν την απόσταση, αλλά κατάφεραν να την αυξήσουν, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Elite με σκορ 66-56.

Οι Reload είχαν 22/48 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 10/15 βολές, 51 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/41 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 3/6 βολές, 33 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα και 11 λάθη .

Reload(Περιβολάρης): Γουρνάς 12, Δρακάκης, Καραγκούνης, Λουφόπουλος 15, Ορέστης 13, Πανταζής 4, Σαραντόπουλος 4, Σωτηρόπουλος 12.

Brazzers(Μπάρμπας): Αμπάζογλου, Αρβανίτης 3, Βαρθολομαίος 8, Γιοβάνης 6, Δαρδαμάνης 10, Μπάρμπας 13, Παπαϊωάννου 7, Χαλκιόπουλος 6, Χρόνης 3.

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι οι Reload έβρισκαν πάντα το τρόπο να αντιδρούν κάθε φορά που πλησίαζαν οι Brazzers !