15/06/2024
ESDDA Graduates 10 18 14 17 - 59 -
Black Mapa 17 14 4 15 - 50 -

Επιστροφή στα ροζ οι ESDDA!

Το  Black Mapa μπήκε πιο αποφασιστικά στην αναμέτρηση, βασίστηκε κατά πολύ στον Κούβαρη και πήρε το πάνω χέρι από νωρίς. Ο Κοσκέρας και ο Ζήσης στη συνέχεια πήραν μπρος για τους πορτοκαλί, ψαλιδίζοντας τη διαφορά στους τρεις, 10-13, παρόλα αυτά οι βοήθειες του Παπαναστασόπουλου και του Καλογερόπουλου ήταν αρκετές για να βάλουν σε θέση οδηγού το Black Mapa, 10-17.

O Κούβαρης με ένα μακρινό σουτάκι άνοιξε το σκορ της δεύτερης περιόδου, για να έρθει και να του απαντήσει από κοντά ο Λειβαδάς. Ο Παπαναστασόπουλος με ένα καλάθι και φάουλ έστειλε τη διαφορά στους 11, 12-23, ωστόσο τα τρίποντα του Ναρλή και του Ζήση μείωσαν στους τέσσερις την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων. Εν τελει, ο φωτεινός πίνακας του Κολωνού στο ημίχρονο έγραψε 28-31!

Με ένα 10-0 σερί ξεκίνησαν τη τρίτη περίοδο οι ESDDA, οι οποίοι με πέντε διαφορετικούς σκόρερ, έκαναν το 38-31 μετά την πάροδο επτά αγωνιστικών λεπτών! Το Black Mapa αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες στο σκοράρισμα, συνδέθηκαν δια χειρός Παπαναστασόπουλου και Κρητικού από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, με τον τελευταίο να είναι αυτός που καθόρισε το σκορ της τρίτης περιόδου, 42-35.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έριξαν περισσότερο βάρος στην άμυνα. Ζήσης, Κοσκέρας από τη μία και Παπαναστασόπουλος από την άλλη τράβηξαν επιθετικά το κουπί, με την ομάδα των πρώτων να ξεφεύγει με συν 14 στο σκορ, μετά την τρίποντη βόμβα του Πατουλιά, 51-37. Ο Κούβαρης και ο Καλογερόπουλος φάνηκαν να είναι το τελευταίο χαρτί των φιλοξενούμενων, οι οποίοι εν τέλει υποχρεωθήκαν στην τέταρτη τους ήττα από τους ESDDA Graduates.

Betsson MVP για τους ESDDA αναδείχτηκε ο Μιχάλης Κοσκέρας με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 ασιστ, ενώ από τη Black Mapa ξεχώρισε ο Κώστας Παπαναστασόπουλος με 11 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Ζήσης 19, Κοσκέρας 15, Λειβαδάς 2, Ναρλής 12, Πατουλιάς 5, Σκενδέρογλου 6, Τσίτσιρας.

Black Mapa (Καλογερόπουλος): Καλογερόπουλος 11, Κάπουας, Κούβαρης 22, Κρητικός 6, Παπαναστασόπουλος 11.

Τι μας άρεσε: Το καλό δεύτερο μέρος των νικητών!