29/01/2024
Meracles 18 16 18 19 - 71 -
Vatos Krokos 9 18 18 18 - 63 -

Επιστροφή στις επιτυχίες οι Meracles!

Εκμεταλευόμενοι την ποιότητα που διαθέτουν σαν ομάδα, αλλά και το γεγονός ότι οι αξιόμαχοι Vatos Krokos παρουσιάστηκαν με μόλις πέντε παίκτες, νίκησαν με σκορ 71-63!

Το ξεκίνημα ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς με όπλο την άμυνά τους, αλλά και τους Γεραουδάκη, Σκλάβο και Τραφαλή να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 18-9! Από την πλευρά των Vatos Krokos ο Παπαναστασίου πέτυχε 4 πόντους!

Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι, παρά το γεγονός ότι κατέβηκαν στον αγώνα με πολλές απουσίες, έβγαλαν αντίδραση νικώντας τη περίοδο με το επιμέρους 16-18! Ο Βιντζηλαίος σε αυτό το διάστημα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 10 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ 5 είχε ο Μακρής για λογαριασμό των Meracles! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 34-27!

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το μοναδικό, το οποίο βρήκε τις δυο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία(18-18). Οι Σκλάβος από τη μια και ο Βιντζηλαίος από την άλλη, ανέλαβαν με απόλυτη επιτυχία τον κύριο όγκο των επιθέσεων, σκοράροντας 11 και 9 πόντους αντίστοιχα! Το σκορ στο τέλος της προτελευταίας στροφής ήταν το 52-45!

Στη τέταρτη περίοδο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, με τους γηπεδούχους να κρατάνε το προβάδισμα και να φτάνουν σε μια δίκαιη νίκη με σκορ 71-63!

Betsson MVP ο Βαγγέλης Σκλάβος με 27 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Βιντζηλαίος είχε 32 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα!

Οι νικητές είχαν 25/42 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 3/10 βολές, 38 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/45 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 9/16 βολές, 31 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη.

Melacles(Μπάρλος): Ασπρούλιας, Αυγουλής, Γερεουδάκης 16, Γουλανδρής 7, Μακρής 5, Σκιαθίτης 6, Σκλάβος 27, Τραφαλής 10, Τσιλιγιάννης.

Vatos Krokos(Αμαργιανός): Αμαργιανος 4, Βιντζηλαίος 32, Λάζος 11, Παπαναστασιου 9, Φερίδης 7.

Τι μας άρεσε: Οι 29 ασίστ των νικητών!