05/12/2023
Hellenic Energy 4 20 19 14 - 57 -
Μία + Μία 8 12 9 11 - 40 -

Επιστροφή στις νίκες για την Hellenic Εnergy!

Την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου στο Athens Sports Hall, για την εντέκατη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development, η Hellenic Energy με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, πολλά τρίποντα και αρκετή ενέργεια στο παιχνίδι της, έκαμψε την αντίσταση της άστοχης Μία συν Μία με 57 – 40 και επέστρεψε στις νίκες μετά από έξι απανωτά αρνητικά αποτελέσματα.

Οι ομάδες προσπάθησαν να δώσουν γρήγορο ρυθμό στην πρώτη περίοδο, ήταν όμως πολύ άστοχες, με την ελαφρώς ανώτερη Μία συν Μία να έχει το προβάδισμα με 4 – 8. Παπουτσιδάκης και Διακουμής πέτυχαν τα μοναδικά καλάθια των γηπεδούχων, με Γερόλυμο με 5 και Σπανίδη με 3 πόντους αντίστοιχα να δίνουν το πλεονέκτημα στους ροζ.

Άλλαξε η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να σκοράρουν πλέον πιο εύκολα και τους τυπικά γηπεδούχους να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και το προβάδισμα με 24 – 20. Παπουτσιδάκης – Κατζέλης με 6 πόντους και Διακουμής με 4 αντίστοιχα, πήραν από το χεράκι την Hellenic Energy στην επίθεση, ενώ η Μία συν Μία που δεν είχε καμιά συγκέντρωση στην άμυνα, είχε για κορυφαίο τον Κολυπέρα με τρομερή ενέργεια και 4 πόντους και τον Σπανίδη να προσφέρει επίσης 4, κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ(24-20).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Hellenic Energy με το γνωστό φονικό δίδυμο Διακουμή - Κατζέλη να πετυχαίνουν τρία και δύο τρίποντα αντίστοιχα, δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Στο στρατόπεδο των φιλοξενούμενων που δεν έβρισκαν αντίδοτο στην άμυνα, Θεοφίλης(5) και Κολυπέρας(4) πάλεψαν να κρατήσουν την Μία συν Μία στην διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν όρεξη μεν, αλλά παρέμειναν άστοχοι δε,μην μπορώντας να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο στο παιχνίδι. Η Hellenic Energy, με πολυφωνία αυτήν την φορά στην επίθεση και τους Παπουτσιδάκη και Διακουμή να ξεχωρίζουν με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και διαμόρφωσαν το τελικό 57-40.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Βασίλης Κατζέλης με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Σπανίδης με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Hellenic Energy είχε 16 / 41 δίποντα, 6 / 19 τρίποντα, 7 / 15 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Η Μία συν Μία είχε 13 / 60 δίποντα, 2 / 15 τρίποντα, 8 / 16 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Hellenic Energy(Προκοπίδης): Διακουμής 20(7ρ.), Κατζέλης 14(12ρ.), Παπουτσιδάκης 15, Προκοπίδης 2, Στάθης 4(8ρ.), Φεραδούρος 2(8ρ.)

Μία συν Μία(Μοναστηριώτης): Βογιατζής, Γερόλυμος 8, Θεοφίλης 9(7ρ.), Κολυπέρας 10, Λαγός, Μαυράκης, Μοναστηριώτης 2(9ρ.), Σπανίδης 11, Τζοτζόκος .

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο των νικητών και το καλό κλίμα μεταξύ των παικτών.