24/02/2023
BEERWAUKEE BUCKS 15 10 11 18 - 54 -
Μινάρ Ηστ 11 17 14 2 - 44 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Bucks, μια από τα ίδια οι Minar East

Με εντυπωσιακή αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο, οι Beerwaukee Bucks κατάφεραν να πραγματοποιήσουν μια μεγάλη ανατροπή και να πάρουν σπουδαία νίκη απέναντι στη Minar East (54-44), που τείνει να εξελιχθεί σε...σάκος του μποξ της Development League. Αυτή ήταν η 2η νίκη σε 3 παιχνίδια για τα «ελάφια», ενώ από την άλλη οι «πορτοκαλί» υποχώρησαν στο 0-3 και αναμένονται ριζικές αλλαγές σε όλους τους τομείς για αυτούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Bucks να έχουν μεγαλύτερο πλουραλισμό, σε αντίθεση με τους Minar East, οι οποίοι στην Α' περίοδο βασίζονταν στις επιθετικές αναλαμπές του Αποστολόπουλου. Έτσι, οι τυπικά γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (17-11).

Στη Β' περίοδο οι Minar East αφυπνίστηκαν και γύρισαν...τούμπα το παιχνίδι. Ο Κρεμμύδας, αν και έφτασε με καθυστέρηση στο γήπεδο, έδειξε την κλάση του μόλις μπήκε στο παιχνίδι, ενώ ο Κοκκώνης κέρδισε αρκετές μάχες μέσα στο ζωγραφιστό, με τους «πορτοκαλί» να ανατρέπουν τα κακώς κείμενα και να κλείνουν το Α' ημίχρονο στο +3 (25-28).

Στην επανάληψη, ο Ντάρλας πήρε τη...μπαγκέτα εκτελεστικά για τους Minar East, οι οποίοι έφτασαν ακόμα και σε διψήφια διαφορά (27-37), πριν ακολουθήσει η συνηθισμένη τους...κατάρρευση. Μετά τα μέσα της Γ' περιόδου, οι Bucks άρχισαν να κυριαρχούν και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο -6 (36-42).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι γύρισε με...συνοπτικές διαδικασίες. Μπούμπαλης και Πετρίτσης ήταν οι πρωταγωνιστές των Bucks στην επίθεση, ενώ από την άλλη οι Minar East...σίγησαν, πετυχαίνοντας μόλις ένα καλάθι σε όλο το δεκάλεπτο. Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 18-2 και οι Bucks έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη (54-44).

Ο Περικλής Μπούμπαλης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα και με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ και 7 κλεψίματα αναδείχθηκε ο Betsson MVP της αναμέτρησης. Για τους ηττημένους, κορυφαίος της βραδιάς ήταν ο Δημήτρης Κοκκώνης με 9 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Beerwaukee Bucks: Γκάβρανιτζ 4, Καραβίδας 8, Κριθής 2, Μακρής, Μπούμπαλης 26, Παλαιοθόδωρος 2, Πετρίτσης 8, Στάθης 6

Minar East: Αποστολόπουλος 8, Βαλέριος 6, Δημητρόπουλος 3, Κακαβούλας, Παναγόπουλος, Κοκκώνης 9, Κρεμμύδας 6, Ντάρλας 10