16/10/2022
Chicago Hulks 11 10 11 7 - - -1
Beer Team 15 14 14 7 - 20 -

Επιστροφή στις νίκες για την Beer Team!

Επιστροφή στις νίκες για την Beer Team στον 3ο όμιλο της Development League, καθώς κέρδισαν, στο κλειστό του Σπάρτακου, τους Chicago Hulks με σκορ 39-50.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά και για τις δυο ομάδες .Από τους Chicago Hulks οι Σιαχάμης – Νάσσου προσπαθήσαν να δώσουν ρυθμό στην επίθεση, πετυχαίνοντας 5 από τους 11 συνολικούς πόντους της ομάδας τους, ενώ από την Beer Team οι Αργυρούδης, Μαυράκης Α. και Κρεκούσης τράβηξαν το κουπί στην επίθεση .

Στην δεύτερη περίοδο με δυο τρίποντα του Αργυρούδη, η Beer Team πήρε κεφάλι στο σκορ κ ήλεγξε τον αγώνα. Απο την άλλη μεριά οι συνεργασίες του Νάσσου και Παπαγιαννάκου κατέληγαν σε συνεχή καλαθιά και διαμορφώσαν το 21-29, στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Beer Team συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι κατακτώντας μια διψήφια διαφορά πόντων .Ο Αργυρούδης βρήκε συμπαράσταση στο σκοράρισμα από τον Κρεκούκη . Στο τέλος της τρίτης περιόδου, οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Νάσσου και το καλάθι του Κονιτόπουλου οδήγησαν στο 32-43, που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, η Beer Team, με τον Αργυρούδη να μοιράζει ασίστ αλλά και καλάθια, διατήρησε το προβάδισμα που είχε .Ο Νάσσου προσπάθησε, με ατομικές ενέργειες να μειώσει, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα για την ομάδα του, με τελικό σκορ 39-50.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Αργυρούδης με 16 πόντους, 0/2 ελεύθερες βολές, 2/4 δίποντα, 4/9 τριποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Σπύρος Νάσσου είχε 17 πόντους, 4/11 ελεύθερές βολές, 5/12 δίποντα,1/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 2 κλεψίματα .

Οι νικητές είχαν 5/15 ελεύθερες βολές 15/37 δίποντα 5/29 τρίποντα, 47 ριμπάουντ, 10 ασιστ και 11 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους είχαν 10/20 ελεύθερες βολές, 13/37 δίποντα, 1/25 τρίποντα, 46 ριμπάουντ, 8 ασιστ και 5 κλεψίματα.

Chicago Hulks ( Τιγγινάγκας Ν. ) : Βράνας , Κονιτόπουλος 5, Νάσσου 17 (1), Νικολάου 2 , Παπαγιαννάκος 8, Πραγιάννης , Σιαχάμης 2, Τιγγινάγκας Α. , Τιγγινάγκας Ν. , Τσαρτής 5

Beer Team ( Μαυράκης Μ.) : Αργυρούδης 16 (4), Βασιλικός 5, Γρατσίας, Ζελάγια, Θεοδοσόπουλος 6, Κρεκούσης 10, Λαγουτάρης 4, Μήτσης 6, Μαυράκης Α. 3(1) , Μαυράκης Μ., Μεταξάς , Φίκαρης

Τι μας άρεσε : το πάθος για την νίκη και από τις δύο ομάδες