20/12/2021
ESDDA Graduates 9 13 7 11 - 40 -
Destroyed Pistons 7 17 21 11 - 56 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Destroyed Pistons !

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Destroyed Pistons πέτυχαν τη τρίτη  νίκη  στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν των ESDDA Graduates με 40-56 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Παναγιώτη Καλογερόπουλο  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 4 πόντους και 21 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά από τους αντιπάλους τους  , 5-2 και 7-4  , με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν ένα υπέρ τους επιμέρους  2-3 και να κλείνουν  το πρώτο ημίχρονο στο μείον δύο , 9-7  .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο , καθώς οι φιλοξενούμενοι με δύο τρίποντες βόμβες πέρασαν μπροστά στο σκορ , 11-13 , ο Ζαχαριάδης και η παρέα του αντέδρασαν και με ένα σερί 8-0 βρέθηκαν και πάλι  σε θέση οδηγού , 18-13 , για να έρθει νέα απάντηση των Pistons, αφού με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο συν δύο , 22-24 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς  έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των δεκαέξι πόντων  με 29-45 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας  βρήκε τον Μάλφα και τη παρέα του να πανηγυρίζουν τη τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα Development 2 με  40-56 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Καλογερόπουλος  με 4 πόντους , 21 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Σταμάτης Ζαχαριάδης είχε 20 πόντους , 8 ριμπάουντ  .

Οι Destroyed Pistons  είχαν  11/30 δίποντα , 9/36 τρίποντα , 7/9 βολές , 42 ριμπάουντ , 10 ασίστ ,  7 κλεψίματα  και 6 λάθη , ενώ οι ESDDA Graduates  είχαν 15/46 δίποντα , 3/14 τρίποντα , 1/6 βολές , 44 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 4 κλεψίματα  και 7 λάθη .

ESDDA Graduates(Ζαχαριάδης): Στεργιανός 2 , Παναγόπουλος 2  , Νανόπουλος 7 , Ζαχαριάδης 20  , Πατούλιας 5 , Παπαντωνίου 4  , Αληγιάννης    .

Destroyed Pistons(Μάλφας) : Καρετζής 3 , Μάλφας 25 , Καλογερόπουλος 11  , Καρατσίκος 14 , Βερβενιώτης 3 .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησαν οι νικητές !