16/03/2023
Hoston Celtics 13 4 15 13 - 45 -
Αδάμαστος 17 27 21 12 - 77 -

Επιστροφή στις νίκες ο Αδάμαστος!

Για ακόμα μια φορά ο Αδάμαστος μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και έτσι από πολύ νωρίς βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τα μεγάλα σουτ να τους δίνουν αυτό το δικαίωμα. Από την άλλη οι Hostons Celtics μπήκαν και αυτοί αρκετά καλά στο παιχνίδι , αλλά τα αρκετά λάθη στην επίθεση τους άφησαν πίσω τόσο στο σκορ όσο και σε ρυθμό.

Ο Αδάμαστος στο δεύτερο δεκάλεπτο έβγαλε φωτιές στην επίθεση καθώς για ακόμα μια φορά ο Γαλής με τα τρίποντά του μπόρεσε να δώσει έναν διαφορετικό αέρα στην ομάδα του. Οι Hoston όσο και να προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι δεν μπόρεσαν καθώς οι βιαστικές επιθέσεις αλλά και οι κακές βοήθειες στην άμυνα ήταν αυτές που τους στοίχισαν.

Οι Hoston προσπάθησαν να επανέλθουν στο παιχνίδι με τον Γκουτζαμάνη και τον Δώγο να πετυχαίνουν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο μειώνοντας κάπως την διαφορά , αλλά ο Αδάμαστος και συγκεκριμένα ο Ρεβάχ είχε άλλη άποψη και με τους πολύτιμους πόντους του έδωσε ξανά την διαφορά στην ομάδα του.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά τυπικό με τον ρυθμό να έχει πέσει αρκετά , οι Hoston προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα αλλά εν τέλη η νίκη πέρασε στα χέρια του Αδάμαστου με τελικό σκορ 45-77.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ρεβαχ Ιζη ο οποίος πέτυχε double double έχοντας 25 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Hoston άξιος αναφοράς είναι ο Βασίλης Γκουτζαμάνης ο οποίος έκανε και αυτός με την σειρά του double double με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Hoston Celtics: Καλλασίδης 3 (1) , Μισιρλής , Γεωργίου 9 (3) , Δώγος 11 (1) , Γκουτζαμάνης 20 (1) , Παπαναστασίου 2 , Παπασιώπης

Αδάμαστος: Κυρίμης 6 , Γαλής 16 (4) , Μαυρίδης 8 (2) , Κυρίμης 2 , Βαλαβανίδης 5 (1) , Μπαλοδήμος 5 (1) , Τρακοσάρης 8 (1) , ΡΕΒΑΧ 25 (1) , Φαράχ 2