09/02/2022
Oklaχώμα - - - - - 47 -
Patras LakiStars - - - - - 51 -

Επιστροφή στις νίκες οι LakiStars

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση μεταξύ OklaΧώμα και Patras LakiStars το βράδυ της Τετάρτης. Οι 2 ομάδες έψαχναν «απεγνωσμένα» την νίκη και τα έπαιξαν στο 110%. Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα (2-5 πόντοι), αλλά οι Stars με οδηγούς Κιάφα, Μαρκόπουλο και Καμπάση κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα, νικώντας με σκορ 47-51!

Πλήρως ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα, κάτι που το μαρτυράει και το επιμέρους 12-12. Οι 2 ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ, έπαιξαν σκληρά στην άμυνα, αλλά επιθετικά ήταν σε γενικές γραμμές άστοχες. 10 από τους 12 πόντους των γηπεδούχων τους πέτυχε ο Λιούρδης, ενώ 5 πόντους είχε ο Κιάφας για τους Stars.

Μια ισχνή διαφορά 2 πόντων δημιούργησε η OklaΧώμα στην 2η περίοδο. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Γεωργακόπουλος με 6 πόντους, με τον Λιούρδη να φτάνει τους 15 στο ημίχρονο. Από 3 πόντους είχαν οι Καμπάσης και Τζελέπης (τρίποντο) για τους Stars που αν και είχαν το αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν το χρησιμοποίησαν σωστά. 15-13 ήταν το επιμέρους σκορ.

Μια κακή εκδοχή της 1ης περιόδου ήταν το 3ο δεκάλεπτο. 9-9 ήταν το σκορ που έγραψε το φύλλο αγώνα, καθώς οι 2 ομάδες ήταν εκτός τόπου και χρόνου επιθετικά. Άστοχα σουτ, λάθη αλλά και καλές άμυνες χαρακτήρισαν αυτή την περίοδο. 2 καλάθια έβαλε ο Γκάβρανιτς και 1 τρίποντο ο Ψαλτάκης για την OklaΧώμα. Από 1 τρίποντο είχαν οι Κιάφας και Μαγγιώρος για τους φιλοξενούμενους.

Με την διαφορά στους 2 πόντους υπέρ της OklaΧώμα, όλα θα κρίνονταν στην 4η και τελευταία υποθετικά περίοδο του αγώνα. Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν τα ηνία του αγώνα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά οι Stars ακολούθησαν πιστά τις οδηγίες του coach A. και έκαναν την ανατροπή. Ο Κιάφας πέτυχε 6 σερί πόντους, ο Φωστέρης ήταν clutch και οι Stars «γεύτηκαν» νίκη στο πρωτάθλημα μετά από 1 μήνα. 47-51 ήταν το τελικό σκορ. 4 πόντους είχε ο Ορφανίδης και 3 ο Λιούρδης για τους ηττημένους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Κιάφας με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ (0-8), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 28:23 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Λιούρδης με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ (2-10), 5 ασίστ, 5 κλεψίματα αλλά και 6 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η OklaΧώμα είχε 15/41 δίποντα (36,6%), 4/28 τρίποντα (14,3%), 43 ριμπάουντ (15-28), 9 ασίστ, 9 κλεψίματα και 11 λάθη. Οι Patras LakiStars είχαν 11/23 δίποντα (47,8%), 7/32 τρίποντα (21,9%), 8/14 βολές (57,1%), 39 ριμπάουντ (4-35), 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 16 λάθη.

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Μπερδέσης, Γκάβρανιτς 6 (8 ριμπ), Γεωργακόπουλος 6, Λιούρδης 22 (12 ριμπ), Ψαλτάκης 7, Ορφανίδης 6 (9 ριμπ).

Patras LakiStars(Αγγελόπουλος): Ντότσικας, Μαρκόπουλος 8, Σιδηρόπουλος, Μητρόπουλος 2, Κιάφας 14 (8 ριμπ), Καμπάσης 7 (11 ριμπ), Μαγγιώρος 9, Διαμαντόπουλος 2, Τζελέπης 3, Φωστέρης 6.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Ανδρέας Μαρκόπουλος που μπορεί να έβαλε μόλις 8 πόντους αλλά μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 τελικές πάσες και έκλεψε 2 φορές την μπάλα.

Τι μας άρεσε: Η πληρέστατη στατιστική του Λιούρδη από την μία και ο τρόπος που χειρίστηκε το παιχνίδι ο coach A. από την άλλη!