13/04/2024
Mammoth 15 17 11 19 - 62 -
Miami Eat 9 16 7 12 - 44 -

Επιστροφή στις νίκες οι Mammoth!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδος όπου οι Mammoth κατάφεραν να κερδίσουν προβάδισμα. Με τους Χουζάνα και Μακρίδη να ηγούνται της ομάδας τους, οι Mammoth επέδειξαν εξαιρετική άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, οδηγώντας το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 15-9 υπέρ τους.

Καθώς προχωρούσε ο αγώνας, οι Miami Eat προσπάθησαν να ανταποκριθούν στο προβάδισμα των αντιπάλων τους. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια. Παρόλα αυτά, οι Mammoth κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, κλείνοντας το δεύτερο δεκάλεπτο με σκορ 32-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Mammoth συνέχισαν να δείχνουν την ανωτερότητά τους. Με επιθετική πίεση και ασταμάτητη ενέργεια, κατάφεραν να αντιμετωπίσουν τις επιθέσεις των Χαλεπλή και Γιαμουκη και να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 43-32 υπέρ των Mammoth.

Καθώς πλησιάζαμε προς το τέλος του αγώνα, οι Mammoth διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Με εξαιρετικές επιδόσεις από τους Χουζάνα και Μακρίδη, κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να κλείσουν τον αγώνα με τελικό σκορ 62-44.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Παύλος Χουζάνας ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 15 πόντους και 10 ριμπάουντ αλλά και 7 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Πρωταγωνιστής για τους Miami Eat είναι ο Λάζαρος Κοΐου που έβαλε 6 πόντους και μάζεψε 18 ριμπάουντ.

Mammoth: Χαλκιαδάκης 6 (1) , Καραγκούνης 5 (1) , Μακρίδης 11 (1) , Λιάκος 9 (1) , Νικολαΐδης 8 , Φαράντος , Μακρής 8 , Χουζάνας 15 (1)

Miami Eat: Κοΐου 6 , Χατζηβακαλελης 9 , Χαλεπλής 18 , Γιαμουκης 11 (3) , Αποστόλου