18/10/2022
Beerokoillers 4 18 15 14 - 51 -
Terroristas 8 13 11 15 - 47 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Beerokoillers!

Βράδυ τρίτης στο κλειστό γήπεδο του Αγίου Νικολάου οι Beerokoillers υποδέχθηκαν τους Terroristas στην τρίτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League. Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι οι πρώτοι επικράτησαν με σκορ 51-47 επιστρέφοντας έτσι στις νίκες στο πρωτάθλημα.

Οι Terroristas ξεκίνησαν καλυτέρα τον αγώνα με τον Παπαδημητρίου να βρίσκεται σε καταπληκτικό βράδυ , πετυχαίνοντας 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο χωρίς κάποιος άλλος συμπαίκτης του να έχει σκοράρει .Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου 4-8.

Στην δεύτερη περίοδο οι Beerokoillers μπήκαν πιο δυνατά , έγιναν πιο πιεστικοί στην άμυνα και άρχισαν να τρέχουν στην επίθεση . Ο Κεφαλάς με 11 πόντους στο δεκάλεπτο και ο Κοσμαδάκης με 5 πόντους ξεχώρισαν , κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 22-21.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Beerokoillers συνέχισαν με την ίδια φόρα , έλεγχαν τον αγώνα και με τον Κοσμαδάκη να βάζει 5 συνεχόμενους πόντους πήραν μία διαφορά 5 πόντων και την κράτησαν καθ'ολη την διάρκεια της περιόδου. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 37-32.

Στην τελευταία περίοδο οι Terroristas προσπάθησαν να αντιδράσουν με μπροστάρη τον Παπαδημητρίου αλλά οι Beerokoillers με τους Μανδηλαρά – Καπελλέ και Κεφαλά έβρισκαν τις λύσεις , με αποτέλεσμα να κερδίσουν το ντέρμπι με τελικό σκορ 51-47.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Καπελλές  με 9 πόντους ,2/2 ελεύθερες βολές, 2/4 δίποντα,1/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ο Μάνος Παπαδημητρίου είχε 20 πόντους ,7/10 ελεύθερες βολές ,5/11 δίποντα ,1/7 τρίποντα και 16 ριμπάουντ.

Οι νικητές είχαν 4/10 ελεύθερες βολές 16/40 δίποντα 5/29 τρίποντα , 37 ριμπάουντ, 12 ασιστ και 12 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους είχαν 16/21 ελεύθερες βολές , 14/40 δίποντα , 1/27 τρίποντα , 57 ριμπάουντ , 4 ασιστ και 2 κλεψίματα.

Beerokoillers ( Μανδηλαράς ) : Καπελλές 9 (1), Κατσίκης , Κεραμιδάς 2, Κεφαλάς 18 (2), Κοσμαδάκης 11 (1), Μανδηλαράς 7 (1), Νεοφύτου 2, Ψαλτόπουλος , Ψεματίκας

Terroristas ( Νίκας ) : Γάτσος 4, Κονοφάος 4, Λίτινας 7, Νίκας 12, Μπουγάς , Παπαδημητρίου 20 (1) Παπαπαναγιώτου , Τσιαούσης

Τι μας άρεσε : το πάθος για την νίκη και από τις δυο ομάδες