12/01/2023
Tsouvalia 9 7 18 11 - 45 -
Young Ballers BC 14 17 19 18 - 68 -

Επιστροφή αρχηγού, επιστροφή στις νίκες για τους Young Ballers!

Βράδυ Πέμπτης στο Athens Sports Hall οι Young Ballers επέστρεψαν άμεσα στις νίκες μετά την απώλεια του αήττητου από την Circle και, βγάζοντας αντίδραση, νίκησαν τα Tsouvalia με το εμφατικό 45-68. Σημαντική επιστροφή για τον αρχηγό της ομάδας Mike Στεφανάκο μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε. Από την άλλη, τα αποδεκατισμένο Tsouvalia γνώρισαν δεύτερη ήττα στη διαβολοβδομάδα και υποχώρησαν στο 6-4. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές σε ένα πρώτο δεκάλεπτο φτωχό παραγωγικά. Οι Ballers βασίστηκαν επιθετικά στους Ανδρεάδη (5π.), Σταματή (4π.), Μουζάκη (2π.) και Στεφανάκο (2π.), ενώ τα Tsouvalia απάντησαν με Καλαντζή (4π.), Σωτηρόπουλο (3π.) και Τσίγκο (2π.) παραμένοντας σε απόσταση ασφαλείας από τους αντιπάλους τους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Young Ballers ήλεγξαν απόλυτα το ματς, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 7-17, χάρη στην επιθετική τους πολυφωνία. Έξι διαφορετικούς σκόρερ είχαν οι «Πράσινοι» με το δίδυμο Ανδρεάδης (5π.) – Ζορμπάνος (4π.) να ξεχωρίζει. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν τα Tsouvalia που αντιμετώπισαν επιθετικό μπλακ οαυτ για αρκετά λεπτά, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με -15. Σκορ ημιχρόνου, 16-31.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο. Τα Tsouvalia παρουσιάστηκαν βελτιωμένα επιθετικά, με τον Καλαντζή (10π.) να δημιουργεί αρκετά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Στην αντίπερα όχθη, οι Ballers βρήκαν αρκετές λύσεις στο transition, διατηρώντας την πολυφωνία στην επίθεση τους, χάρη στους Στεφανάκο (4π.), Βούλγαρη (4π.), Ανδρεάδη (3π.), Καβαλλάρη (2π.), Μουζάκη (2π.), Κρόκο (2π.) και Σακελλαρίου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 18-19.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Young Ballers δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στα Tsouvalia ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο το δείκτη της διαφοράς και απλοποιώντας την υπόθεση νίκη. Βούλγαρης (5π.), Στεφανάκος (5π.), Καβαλλάρης (4π.) και Σακελλαρίου (4π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά στο φινάλε, ενώ τα Tsouvalia επιχείρησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους με τους Καρδαρά (6π.) και Σωτηρόπουλο (5π.).

Στο τέλος του αγώνα, τα Tsouvalia είχαν 13/39 δίποντα, 3/23 τρίποντα και 10/19 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Young Ballers είχαν 25/60 δίποντα, 5/14 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ανδρεάδης με 13 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 23 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Καλαντζής με 15 πόντους και double-double, έχοντας 3/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Tsouvalia (Σωτηρόπουλος) : Γεωργίου, Καλαντζής 15 (2), Καρδαράς 6, Πετράκης 3, Ράπτης 5, Σωτηρόπουλος 13 (1), Τσίγκος 3.

Young Ballers (Στεφανάκος) : Ανδρεάδης 13 (3), Βούλγαρης 12 (1), Ζορμπάνος 4, Καβαλλάρης 6, Κρόκος 4, Μουζάκης 6, Σακελλαρίου 8, Σταματής 4, Στεφανάκος 11 (1).

Τι μας άρεσε : Η επιθετική πολυφωνία των Young Ballers.