10/12/2023
Baca Juniors BC 9 14 13 3 - 39 -
Terroristas 7 11 13 12 - 43 -

Επιστροφή Ερμίδη και πρώτη νίκη για Terroristas !

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με την Baca να βρίσκει πρώτη ρυθμό, χάρη στους Γαργαλάκο (7π.) και Σπεντζούρη (2π.) και τους Terroristas να απαντούν με Ερμίδη (3π.), Κονοφάο (2π.) και Βατικιώτη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-7.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, βρίσκοντας λύσεις από τους Γαργαλάκο (3π.), Κασφίκη (3π.), Τσαμποδήμο (3π.), Μαγκούτη (2π.) και Σπεντζούρη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Ερμίδης (8π.) οδηγούσε επιθετικά τους Τρομοκράτες, έχοντας για συμπαραστάτη τον Κονοφάο (3π.) και στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια ούσα πίσω με 5 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 23-18.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-13 και τις δύο ομάδες να σκοράρουν με πολυφωνία. Τα δεδομένα δεν άλλαξαν, η Baca παρέμεινε σε θέση οδηγού, ξεκινώντας την τέταρτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα των Terroristas οδήγησε την Baca σε επιθετικό μπλακ άουτ. Με επιμέρους 3-12 και πρωταγωνιστές τους Ερμίδη (6π.), Καρδάση (2π.), Κονοφάο (2π.) και Μπουγά (2π.), οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν δίκαια την πρώτη τους νίκη στη φετινή Development 2 League.

Στο τέλος του αγώνα, η Baca Juniors είχε 9/34 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Terroristas είχαν 13/45 δίποντα, 2/14 τρίποντα και 11/15 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Ερμίδης με 21 πόντους, έχοντας 5/15 δίποντα και 11/15 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γαργαλάκος με 12 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα, ¼ τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη.

Baca Juniors (Κασφίκης): Γαργαλάκος 12 (1), Κασφίκης 8 (2), Μαγκούτης 6, Μπίζος 1, Σπεντζούρης 6, Τσαμποδήμος 6 (2).

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης 4, Ερμίδης 21, Καρδάσης 4, Κονοφάος 7 (1), Μπουγάς 5 (1), Τσιαούσης Θ. 2, Τσιαούσης Γ.