29/04/2023
Crushers 6 16 13 15 - 50 -
Drunk Team 17 12 15 16 - 60 -

Επιστροφή με νίκη για την Drunk Team!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall η Drunk Team, που επέστρεψε στη διοργάνωση, επικράτησαν των νεοσύστατων Crushers με 60-50 στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Summer Development League. Με ήττα συστήθηκαν στη διοργάνωση οι Crushers που παρουσίασαν αρκετά ανταγωνιστικό πρόσωπο στην πρεμιέρα τους.

Πλήρης έλεγχος για την Drunk Team στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να χτίζουν από νωρίς διψήφια διαφορά, χάρη στους Σαρμπάνη (6π.), Τάσο Κανιά (5π.), Παπαπαναγιώτου (2π.), Zeneli (2π.) και Γκορόγια (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στα πρώτα λεπτά οι Crushers, παρά την προσπάθεια των Τσέλιου (2π.), Μπαλντατσίδη (2π.) και Ζαχαρία (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Crushers διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου με 16-12 και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Αποστόλου (6π.), Ευθύμερο (4π.), Σακαρέλο (4π.) και Ζαχαρία (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η Drunk Team, συνέχισε να χάνει πολλά εύκολα καλάθια, όμως με πρωταγωνιστή τον Zeneli (8π.) έκλεισε το ημίχρονο στο +7. Σκορ ημιχρόνου, 22-29.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο. Μπαλντατσίδης (5π.), Αποστόλου (3π.), Σακαρέλος (3π.) και Σερράς (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για τους Crushers, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Zeneli (4π.), Τάσο Κανιά (3π.), Γκορόγια (2π.), Παπαπαναγιώτου (2π.) και Σαρμπάνη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Drunk Team έφτασε στη νίκη χωρίς άγχος, διατηρώντας το προβάδισμα κοντά στο +10, με τον Betsson mvp Σαρμπάνη (8π.) να κάνει τη διαφορά στο φινάλε. Οι Crushers, από την άλλη, δεν κατάφεραν να αποφύγουν το πρώτο κίτρινο φύλλο, παρά την προσπάθεια των Σακαρέλου (8π.) και Μπαλντατσίδη (5π.) στα τελευταία λεπτά.

Στο τέλος του αγώνα, οι Crushers είχαν 11/34 δίποντα, 7/35 τρίποντα και 7/7 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη.

Στον αντίποδα, η Drunk Team είχε 27/70 δίποντα, 0/15 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψε 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Σαρμπάνης με 18 πόντους και double-double, έχοντας 9/18 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 22 ριμπάουντ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Μπαλντατσίδης με 12 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Crushers (Ζαχαρίας): Αποστόλου 9 (2), Ευθύμερος 6, Ζαχαρίας 4, Καλούδης, Κεραμιώτης, Μπαλντατσίδης 12 (2), Σακαρέλος 15 (3), Σερράς 2, Τσέλιος 2.

Drunk Team (Κανιάς): Zeneli 16, Βιτάλης 2, Γκορόγιας 8, Κανιάς Α. 8, Κανιάς Γ. 2, Μάκος, Οκέκε, Παπαπαναγιώτου 6, Σαρμπάνης 18.

Τι μας άρεσε: Οι τρομερές εμφανίσεις των Crushers !