20/11/2022
ESDDA Graduates 13 14 18 17 - 62 -
Frigo Driver 10 9 23 15 - 57 -

Επιστροφή στα ροζ για τους ESDDA Graduates !

Μεσημέρι Κυριακής στο Basketaki Arena οι ESDDA Graduates υποδέχθηκαν τους Frigo Driver για την 9η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development 2 League. Σε ένα ματς αρκετά ισορροπημένο η ομάδα του Μπάμπη Τσίτσιρα κατάφερε να επικρατήσει με 62-57, επιστρέφοντας στα ροζ φύλλα μετά από καιρό και ανεβαίνοντας στο 3-5. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι Graduates που βρήκαν λύσεις επιθετικά χάρη στους Γκάμαρη (4π.), Ζαχαριάδη (3π.), Καπαγεωργόπουλο (2π.), Πατουλιά (2π.) και Σαπουτζή (2π.). Σε απόσταση ενός τριπόντου παρέμειναν οι Frigo, σκοράροντας με τους Νικόλτσο (6π.), Μαθιό (2π.) και Ροδάκη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ESDDA συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο και να βρίσκεται σε θέση οδηγού, διευρύνοντας ελαφρώς το υπέρ της προβάδισμα. Ζαχαριάδης (4π.), Σκενδέρογλου (3π.), Μηνάς (3π.), Καπαγεωργόπουλος (2π.) και Γκάμαρης συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, ενώ στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Μαθιό (4π.), Νικόλτσο (3π.) και Ροδάκη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 27-19.

Μετά την ανάπαυλα οι Frigo Driver πίεσαν για την ανατροπή, διανύοντας μάλιστα το πιο παραγωγικό τους διάστημα με 23 πόντους. Το δίδυμο Μαθιός (7π.) – Νικόλτσος (9π.) τράβηξε κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ την ίδια ώρα η ESDDA κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα στην κατοχή της χάρη στους Ζαχαριάδη (6π.), Τσίτσιρα (5π.), Γκάμαρη (4π.) και Σαπουτζή (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 45-42.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Το επιμέρους σκορ έγραψε 17-15, με τους Graduates να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι στις ειδικές καταστάσεις, βρίσκοντας στήριγμα στους Ζαχαριάδη (6π.), Σαπουτζή (5π.), Ναρλή (3π.) και Γκάμαρη (3π.). Οι Frigo Driver πάλεψαν μέχρι το φινάλε και παρά την μεγάλη προσπάθεια των Νικόλτσου (5π.), Παπαδάκου (3π.), Μαθιού (3π.) και Κόκκαλη (2π.) γνώρισαν την έβδομη φετινή τους ήττα στο πρωτάθλημα της Development 2.

Στο τέλος του αγώνα, οι ESDDA Graduates είχαν 20/63 δίποντα, 3/14 τρίποντα και 13/26 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Frigo Driver είχαν 19/51 δίποντα, 1/11 τρίποντα και 16/33 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταμάτης Ζαχαριάδης με 19 πόντους, έχοντας 8/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νεκτάριος Μαθιός με 16 πόντους και double-double, έχοντας 6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 4/7 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας) : Γκάμαρης 15, Ζαχαριάδης 19, Καπαγεωργόπουλος 4, Μηνάς 3 (1), Ναρλής 4, Πατουλιάς 2, Σαπουτζής 9 (1), Σκενδέρογλου 3, Τσίτσιρας 5 (1).

Frigo Driver (Ροδάκης) : Καπετανάκης, Κυρίτσης 2, Κόκκαλης 5 (1), Λουκατάρης 2, Μαθιός 16, Νικόλτσος 23, Παπαδάκης 5, Ροδάκης 4.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.