07/10/2023
Remal Madri 14 18 13 10 - 55 -
Boom Shakalaka 13 5 15 10 - 43 -

Επιστροφή στα «ροζ» με όμορφο Basket η Remal Madri!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό του Seven στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Development2 League, η Remal Madri παίζοντας κατά διαστήματα μπάσκετ εφάμιλλο της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, επέστρεψε στις νίκες, κάμπτοντας την αντίσταση της αξιόμαχης Boom Shakalaka με σκορ 55-43!

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκάλεπτο η παρέα του Καμολίκη μπήκε αποφασισμένη να επιβάλλει τον ρυθμό της, στραγγάλισε τον αντίπαλο με την άμυνα της και κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 11-2! Ωστόσο, η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και μ’ ένα  επιμέρους 3-11 έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 14–13.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση της στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού, κράτησαν τον αντίπαλο στους μόλις πέντε πόντους, κυριάρχησαν κάτω από τα δύο καλάθια, κυκλοφόρησαν άρτια την μπάλα, βρήκαν ελεύθερα σουτ και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας 14 πόντους διαφορά με σκορ 32–18. Ο Πολύδωρος κυριάρχησε μέσα από το ζωγραφιστό, τελειώνοντας το ημίχρονο με 8 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο εξαιρετικός Λουκόπουλος(6π)! Στην αντίπερα όχθη, η Boom παρουσίασε έλλειμμα εκθετικών λύσεων είχε ως πρώτο σκόρερ τον Μαρκουλή με 7 πόντους!

Η προτελευταία στροφή ανήκε στην παρέα του Μπούρμπουλα, καθώς την κέρδισε με το επιμέρους 13–15. Η Boom ξεκίνησε δυναμικά το κομμάτι και μ´ ένα σερί 0-6 μείωσε σε 32-24. Η απάντηση όμως δεν άργησε να έρθει από την πλευρά των γηπεδούχων,  καθώς άρχικά με ένα δικό τους 5-0 επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα(24-37), κλείνοντας εν τελεί το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με σκορ 45–33.

Ο Λουκόπουλος ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδα του με 7 πόντους, ενώ 4 είχε ο Αλιμπέρτης από την πλευρά της Shakalaka!Στην τέταρτη περιόδο η Remal μας πρόσφερε όμορφες μπασκετικές στιγμές με εξαιρετικές συνεργασίες, καταφέρνοντας να φτάσει σε μια δίκαιη νίκη με σκορ 55-43!

Betsson MVP ο Αλέξανδρος Λουκόπουλος  με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Κοττέας με 5 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα!

Η Remal Madri  είχε 17/46 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 3/12 βολές, 51 ριμπάουντ, 16 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/39 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 6/14 βολές, 29 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίμaτα, 3 κοψίματα και 7 λάθη.

Remal Madri(Καμολίκης): Αγαδάκος 6, Αποστόλου 4, Καμολίκης 5, Λουκόπουλός 15, Ναυπλιώτης 3, Πολύδωρος 12, Π.Ρηγόπουλος 3, Σ.Ρηγοππουλος 4, Σιδέρης 3.

Boom Shakalaka(Μπούρμπουλας): Αγγελάκης, Αλιμπέρτης 11, Κοττέας 5, Μαρκούλης 10, Μπούρμπουλας 11, Φλόκας 6.