17/02/2023
Iguana Pacers 13 19 22 14 - 68 -
Μίνωες 20 14 13 9 - 56 -

Επιστροφή στην κανονικότητα για τους Iguana Pacers!

Ύστερα από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, οι μόλις πέντε Iguana Pacers επέστρεψαν στον δρόμο των επιτυχιών καθώς κέρδισαν τους Μίνωες στο κλειστό του Περιστερίου.

Θέλοντας να εκμεταλλευτούν τις πολλές απουσίες των αντιπάλων, οι Μίνωες έκαναν καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τον Αλτσαντζή και άξιους συμπαραστάτες τους Γκατζιά και Παγώνα προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 13-20. Οι μόλις πέντε γηπεδούχοι ύστερα από το κακό τους ξεκίνημα άρχισαν να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και σκόραραν με τους Μπεκρή, Γιαννόπουλο και Μοσχέτα, όμως θα έπρεπε να βελτιώσουν την άμυνά τους που ήταν ιδιαίτερα χαλαρή.

Με τον Αλτσαντζή να συνεχίζει να τραβάει το... κουπί στην επίθεση και τους Α. Αλεξόπουλο και Παγώνα να συνεισφέρουν σημαντικά, οι Μίνωες "έχτισαν" διψήφια διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου (22-32) και έκαναν το έργο των αντιπάλων ιδιαίτερα δύσκολο. Η απάντηση των Iguana Pacers ωστόσο ήταν άμεση και ουσιαστική. Με τον Μπεκρή να δίνει το... σύνθημα για την αντεπίθεση και τους Μοσχέτα και Γιαννόπουλο να σκοράρουν από μακρινή και μέση απόσταση αντίστοιχα, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο ημίχρονο σε 32-34 και μπήκαν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Iguana Pacers να συνεχίζουν από εκεί που σταμάτησαν, να σημειώνουν 22 πόντους με τους Γιαννόπουλο, Μπεκρή καιι Μοσχέτα και προηγούνται στο 30' με 54-47. Οι φιλοξενούμενοι δεν θύμισαν σε καμία περίπτωση την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, αφού "κόλλησαν" στην επίθεση, έγιναν προβλέψιμοι και έκανα το ένα λάθος μετά το άλλο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι έχοντας ψυχολογία, συνέχισαν να παίζουν ωραίο μπάσκετ και να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Έτσι, με επιμέρους σκορ 14-9 έφτασαν πιο εύκολα απ'ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βγάλουν σημάδια αντίδρασης, προσπάθησαν με ατομικές ενέργειες να επιστρέψουν στο ματς και γνώρισαν δικαιότατα την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γιαννόπουλος με 23 πόντους (8/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/45 δίποντα, 8/33 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/43 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Iguana Pacers (Μπεκρής): Μοσχέτας 21 (1), Μπεκρής 15 (4), Ανδριώτης 4, Γιαννόπουλος 23 (2), Παλάσκας 5 (1)

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλτσαντζής 19 (1), Βλάχος 3 (1), Γκατζιάς 6, Παγώνας 16 (1), Α. Αλεξόπουλος 2, Μάρκος, Ν. Αλεξόπουλος 10 (1), Παπαστάμος, Μπαχάς, Μαστορίδης

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς και το "μαγικό" δεύτερο ημίχρονο των νικητών.