22/04/2024
Metal Warriors BC 12 12 16 15 - 55 -
Basketόσαυροι 19 16 17 10 - 62 -

Επιστροφή στις επιτυχίες και νικητές οι Basketόσαυροι!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Basketόσαυρους να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Με τους Πάλλα και Ζητάκη να επιδεικνύουν την ανωτερότητά τους στο γήπεδο, η ομάδα των Basketόσαυρων κατάφερε να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά τις επιθέσεις των Metal Warriors BC, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 12-19.

Καθώς ο αγώνας εξελίσσονταν, οι Basketόσαυροι συνέχισαν να κυριαρχούν στο γήπεδο. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδος όπου η ομάδα των Basketόσαυρων έδειξε την επιθετική της δύναμη και αποφασιστικότητα. Με την εξαιρετική συνεργασία των παικτών της, κατάφεραν να διευρύνουν κι άλλο το προβάδισμά τους, κλείνοντας το δεύτερο δεκάλεπτο με σκορ 24-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Basketόσαυροι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Πάλλα, Ζητάκη και Ρήγα να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Metal Warriors BC βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Φωτακάκη και του Μανθούδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 40-52.

Καθώς πλησιάζαμε προς το τέλος του αγώνα, οι Basketόσαυροι ανταποκρίθηκαν με αποφασιστικότητα. Με εξαιρετικές επιδόσεις από τους Πάλλα και Ζητάκη, κατάφεραν να αντιμετωπίσουν την αντίδραση των Metal Warriors BC και να κλείσουν τον αγώνα με τελικό σκορ 55-62.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Γεώργιου Πάλλα ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 14 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ηγετικό ρόλο στους Metal Warriors BC είχε ο Κωνσταντίνος Φωτακάκης που πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Metal Warriors BC: Ανουσάκης 3(1), Βασιλειάδης 2, Δουλγερίδης, Μανθούδης 10(1), Παναγιωτίδης, Παπαβασιλείου 4, Σιώμος 8, Τσολακίδης 10(1), Φωτακάκης 18(2)

Basketόσαυροι: Ζητάκης 20(2), Λεοντής 10, Πάλλας 15, Πρεβενάς 4(1), Ρήγας 13, Τσαβλίδης, Τσεπνίδης