11/12/2019
TECHbuddy - - - - - 54 -
Ball Don't Lie - - - - - 57 -

Επιστροφή στις νίκες με σκληρό μπάσκετ για την Ball Don't Lie!

Στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής, στα κλειστά του Προμηθέα, η TechBuddy αντιμετώπισε την Ball don’t Lie. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα σκληρό με την ομάδα του Μπέλλα να έχει το πάνω χέρι σχεδόν σε όλο το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι με μυαλό και οργάνωση προσπάθησαν να γυρίσουν τούμπα το παιχνίδι αλλά το καλό 4ο δεκάλεπτο δεν έφτασε για να αποτρέψει την ήττα με σκορ 54-57 από μία πολύ δυνατή Ball don’t Lie.

Πολύ δυνατά άρχισαν οι «μαύροι» στην 1η περίοδο. Με πρωτεργάτη τον Γεράσιμο Γασπαράτο με 6, η Ball δημιούργησε μια διαφορά της τάξεως των 7 πόντων. 1 τρίποντο σημείωσε ο Κακλαμάνης ενώ ιδιαίτερα βοηθητικός ήταν και ο Μουλαγιάννης. Για την Tech 5 πόντους είχε ο ασταμάτητος Κωνσταντόπουλος.

Η απόσταση των 2 ομάδων αυξήθηκε στο 2ο δεκάλεπτο. Με όλους τους παίχτες των φιλοξενούμενων να παίζουν άμυνα για σεμινάρια, η Ball don’t Lie διεύρυνε την διαφορά στους 12. Με τον Κακαφώνη να δίνει σιγουριά ως playmaker, η ομάδα του Μπέλλα έπαιζε εκπληκτικά. Στην αντίπερα όχθη, η Tech δεν είχε απάντηση στο σκοράρισμα του Γασπαράτου.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες εμφανώς κουρασμένες και επηρεασμένες από την πίεση έριξαν τα ποσοστά τους στην επίθεση. Άμεσο αποτέλεσμα ήταν οι παίχτες να επικεντρωθούν στην άμυνα. 2 συνεχόμενα τρίποντα είχε ο Βαλέρης ενώ για την Ball 5 ο Μπέρτσος.

Η τελευταία περίοδος ήταν πραγματικά συγκλονιστική. Η Tech με τον Μενεγή οδηγό με 8 κατάφερε να φτάσει σε απόσταση αναπνοής. Δυστυχώς όμως για τους γηπεδούχους η Ball κατάφερε να διατηρήσει το lead και να πάρει την νίκη που τόσο πολύ χρειαζόταν!

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 7 πόντους, 18 ριμπάουντ (6-12), 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 35:23 λεπτά αγώνα. Σούταρε 3/8 δίποντα (37,5%), 0/1 τρίποντα (0%) και 1/2 βολές (50%). Για την TB ξεχώρισε ο Γιάννης Μενεγής με 18 πόντους. 7 ριμπάουντ (4-3), 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 32:52 λεπτά αγώνα. Σούταρε 6/14 δίποντα (42,9%) και 6/10 βολές (60%).

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 17/55 δίποντα (30,9%), 3/10 τρίποντα (30%), 11/21 βολές (52,4%), 30 ριμπάουντ (12-18), 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη.. Η Ball don’t Lie είχε 13/38 δίποντα (34,2%), 6/19 τρίποντα (31,6%), 13/15 βολές (86,7%), 40 ριμπάουντ (9-31), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα και 18 λάθη.

TechBuddy (Βαλέρης): Κατσιγιάννης Σ., Βαλέρης 14 (9 ριμπ), Παπαδημητρόπουλος 4, Κατσιγιάννης Α., Γαλιώτος 2, Αμπατζής 7, Μενεγής 18, Κωνσταντόπουλος 9.

Ball don’t Lie (Κακαφώνης): Μουλαγιάννης 9 (18 ριμπ), Μπέλλας 10, Μπέρτσος 15, Γασπαράτος Π. 2, Κακλαμάνης 5, Κακαφώνης 1, Γασπαράτος Γ. 17.

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια της BdL που απέδωσε!