11/02/2020
Remal Madrid 9 8 17 - 14 48 -
Falcons 6 13 9 - 10 38 -

Επιστροφή στις νίκες για τη Remal!

Στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του BPL, η Remal Madrid αναμετρήθηκε με τους Touvlakers. Η Remal για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό με ικανοποιητικό αριθμό παικτών, πήρε την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 48-38, δείχνοντας τις δυνατότητες που έχει όταν είναι πλήρης!

Μέτρια άρχισε το παιχνίδι όσο αφορά την επίθεση και για τις 2 ομάδες. 5 πόντους είχε ο Κεπενός για τους γηπεδούχους, που έδειξε ότι εκτός από καλός προπονητής είναι και καλός παίχτης. Από 1 καλάθι είχαν οι Ζυγομαλάς, Απρούλιας και Δημητριάδης από πλευράς Touvlakers, για το τελικό 9-6.

Τα ηνία του αγώνα πήρε η ομάδα του Θεοδωρακόπουλου στην 2η περίοδο του αγώνα. Με τον Δημητριάδη και τον Ασπρούλια να σκοράρουν όλους τους πόντους της ομάδας τους (8 και 5 αντίστοιχα), οι Touvlakers δημιούργησαν μια διαφορά 2 πόντων. 1 τρίποντο είχε ο Κιάφας για την Remal Madrid.

Στην αντεπίθεση πέρασε η αρμάδα του Ανδρικόπουλου στο 3ο δεκάλεπτο. Με τον Κιάφα να δείχνει τον δρόμο και με Κεπενό και Χρυσοβέργη να ακολουθούν, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το προβάδισμα (+6). Το τρίποντο του Ιωάννου δεν ήταν σε καμία περίπτωση αρκετό για τους φιλοξενούμενους.

Το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με την Remal να έχει τον πρώτο λόγο. Το ματς σφράγισε οριστικά ο Κιαφάς με 3 τρίποντα σε 4 φάσεις και χάρισε το ροζ στην ομάδα του. Οι 7 πόντοι του μέτριου (στο συγκεκριμένο ματς) Ιωάννου δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν μια ήττα εκτός προγράμματος για τους Touvlakers!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Κιάφας με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ (0-5), 2 ασίστ και 3 λάθη σε 21:44 λεπτά. Σούταρε 1/1 δίποντα (100%), 5/8 τρίποντα (62,5%) και 3/6 βολές (50%). Για τους Touvlakers ξεχώρισε ο Ανέστης Δημητριάδης με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ (1-9), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 5 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Σούταρε 4/10 δίποντα (40%), 1/7 τρίποντα (14,3%) και 1/2 βολές (50%).

Σαν σύνολο, η Remal Madrid είχε 10/36 δίποντα (27,8%), 7/32 τρίποντα (21,9%), 7/13 βολές (53,8%), 38 ριμπάουντ (8-30), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 8 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 11/36 δίποντα (30,5%), 4/33 τρίποντα (12,1%), 48 ριμπάουντ (16-32), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10 λάθη.

Remal Madrid (Κεπενός): Ανδρικόπουλος 2, Διαμαντόπουλος, Σινεγάλιας 7, Κιάφας 17, Χρυσοβέργης 6, Καπαρδέλης 6 (8 ριμπ), Κεπενός 7, Λανδρίτσης, Παύλου, Σαββόπουλος 3 (8 ριμπ).

Touvlakers (Θεοδωρακόπουλος): Φίλιας, Δημητριάδης 12 (10 ριμπ), Ιωάννου 10 (9 ριμπ), Γλέντης, Ασπρούλιας 9 (7 ριμπ), Ζυγομαλάς 4, Θεοδωρακόπουλος 3, Καϊάφας (7 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η Remal που μετά από καιρό είχε ικανοποιητικό αριθμό παικτών και έδειξε τι πραγματικά μπορεί να κάνει!