08/06/2024
Προβατίνες 17 15 17 15 - 64 -
Termites 14 16 11 18 - 59 -

Επιστροφή στις νίκες για τις Προβατίνες!

Ζεστές ξεκίνησαν στην επίθεση και οι δύο ομάδες. Ο Ηλιόπουλος με πέντε πόντους έδωσε το προβάδισμα στους Termites (2-5), για να απαντήσει για τις Προβατίνες ο Αποστολίδης με τέσσερις δικούς του (6-5). Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν ξανά με καλάθι του Πατσού (11-12), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ, χωρίς κάποια από τις δύο να ξεφύγει. Ο Βάγιας ήταν εξαιρετικός για τους γηπεδούχους και οδηγούσε επιθετικά την ομάδα του. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32-30.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Δραγάτσης μπήκε καυτός και με οκτώ πόντους έδωσε διψήφιο προβάδισμα στις Προβατίνες (42-31). Οι Termites με ομαδικό μπάσκετ και πλουραρισμό στην επίθεση ισορρόπησαν το ματς και μείωσαν 44-39. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 49-41.

Στην τελευταία περίοδο ο Αποστολίδης έδωσε ξανά διψήφια διαφορά στους γηπεδούχους (55-43). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 57-51, όμως Κυρτάτος και Βάγιας έκαναν τη διαφορά στο τέλος κάτω από τα δύο καλάθια και έδωσαν τη νίκη στις Προβατίνες με σκορ 64-59.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λάμπρος Βάγιας με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Ηλιόπουλος με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Προβατίνες (Παυλόπουλος): Σταματιάδης 3, Παυλόπουλος 7, Αποστολίδης 10, Υψηλάντης 2, Βάγιας 17, Κούλουθρος 8, Δραγάτσης 8, Κυρτάτος 9.

Termites (Αποστολόπουλος): Μεσσάρης 2, Αποστολόπουλος, Πολύδωρος 6, Γκαβος 2, Ηλιόπουλος 21, Πατσός 8, Σταματόπουλος, Πασχαλινόπουλος 3, Τσατόβ 5, Χριστόπουλος 12.

Τι μας άρεσε: Η θέληση για τη νίκη των δύο ομάδων.