18/03/2023
Mandra Heat 7 20 12 14 - 53 -
Komic Mastoras BC 18 19 15 13 - 65 -

Επιστροφή στις νίκες για τον Komic Mastora!

Στις νίκες επέστρεψε ο Komic Mastoras που το βράδυ του Σαββάτου επικράτησε 53-65 των Mandra Heat. Ο Komic Mastoras πήρε το 16ο ροζ φύλλο αγώνα που τον ανέβασε στην 2η θέση (16-6), ενώ οι Mandra Heat (13-9) έχασαν πολύτιμο έδαφος στην μάχη τους για είσοδο στην πρώτη τετράδα που οδηγεί στα Playoff της Development League.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα πολύ καλό ξεκίνημα και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-12. Μώλος και Αλεξάκης μείωσαν για την ομάδα τους σε 7-13, ενώ Ακτύπης και Σπυράτος έγραψαν το 7-18 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου ο Komic Mastoras κατάφερε να κρατήσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, αλλά δεν άργησε να έρθει η αντίδραση από την πλευρά των Heat. O Ελευθεριάδης ανέλαβε δράση πίσω από τα 6,75 και σε συνεργασία με τους Διολέτη και Αλεξάκη έφεραν το ματς στα ίσα, διαμορφώνοντας το 27-27 το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι, παρότι οι αντίπαλοί τους είχαν ισοφαρίσει, δεν επέτρεψαν στους Mandra Heat να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ. Ο Λίγγρης έβαλε στο +4 την ομάδα του για το 35-39, ενώ ο Γιαννακής με τρίποντη εκτέλεση έφερε το ματς πάλι στον πόντο για το 38-39. Ο Σπυράτος είχε απάντηση στο τρίποντο κάνοντας το 38-42 και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη βολή του Μώλου ο οποίος έγραψε το 39-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Komic Mastoras μπήκε αποφασισμένος για να «καθαρίσει» το ματς και με ένα σερί 0-10 έφτασε στο 39-52. Διολέτης, Γιαννακής και Αλεξάκης συνέχισαν την προσπάθειά τους, όμως οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν διαφορά ασφαλείας. Το τρίποντο του Παναγόπουλου, λίγο πριν το φινάλε, για το 48-61 «σφράγισε» τη νίκη του Komic Mastora, η οποία επισημοποιήθηκε λίγο αργότερα με το τελικό 53-65.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Απόστολος Γρηγοράκης με 6 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 15 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πέτρος Αλεξάκης με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα συνολικά στο ματς.

Οι Mandra Heat είχαν 16/36 δίποντα, 4/29 τρίποντα, 9/12 βολές, 26 ριμπάουντ, αλλά και 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη και 1 μπλοκ. Από την άλλη ο Komic Mastoras μέτρησε 20/50 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 7/12 βολές, 51 ριμπάουντ, 14 ασίστ, όπως και 4 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Mandra Heat (Τσιλιώνης): Αλεξάκης 10(6ρ.), Τσιλιώνης 5(2ρ.), Γιαννακής 10(2ρ.), Διολέτης 11(1ρ.), Ελευθεριάδης 10(2ρ.), Μώλος 6(9ρ.), Σιώκης 1(4ρ.)

Komic Mastoras (Σερεβέτας): Σπυράτος 15(3ρ.), Νικόλας 15(13ρ.), Παναγόπουλος 5(5ρ.), Λίγγρης 11(8ρ.), Ποθητός 4(3ρ.), Ακτύπης 9(4ρ.), Γρηγοράκης 6(15ρ.), Σερεβέτας

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των παικτών του Komic Mastora στο τέταρτο δεκάλεπτο.