07/12/2022
Flint Tropics 18 10 14 10 - 52 -
All Blacks 9 24 11 15 - 59 -

Επιστροφή στις νίκες για τους All Blacks!

Ακόμα μια φορά οι All Blacks δεν έκαναν καλό ξεκίνημα , όμως , όσο κύλαγε ο χρόνος βρήκαν τα πατήματα τους και πήραν την νίκη απέναντι σε μια καλή ομάδα ,όπως είναι οι Flint Tropics , με σκορ 52-59.

Οι ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένες και επιφυλακτικές στα πρώτα λεπτά , οι Flint Tropics με τον Τζαμτζή να έχει 6 πόντους , βρήκαν γρηγορότερα τα πατήματα τους κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 18-9. Οι All Blacks με τον Πατσόγλου να έχει 3 πόντους , προσπαθούσαν να βρουν το ρυθμό τους .

Στην δεύτερη περίοδο οι Flint Tropics με τον Τζαμτζή να έχει 5 πόντους , δεν ήταν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι . Οι  All Blacks με τον Ελευθεράκο να έχει 6 πόντους , εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια των αντιπάλων , κάνοντας την ανατροπή  , πηγαίνοντάς στο ημίχρονο με σκορ 28-33.

Στην τρίτη περίοδο οι All Blacks με τον Πατσόγλου και τον Σαμαρτζή να έχουν από 4 πόντους , συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας και στο +10. Οι Flint Tropics με τον Τζανέτη και τον Αρχέλαο να έχουν από 4 πόντους , πριν το τέλος μείωσαν την διαφορά με σκορ 42-44.

Στην τελευταία περίοδο οι All Blacks με τον Πατσόγλου να έχει 7 πόντους , δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο παίρνοντας την νίκη , με σκορ 52-59 . Καλύτερος για τους Flint Tropics ο Λιαροστάθης με 3 πόντους .

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Πατσόγλου  με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ , 2 ασίστ  και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Βασίλης Τζαμτζής  είχε 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, και 4 κλεψίματα .

Οι Flint Tropics  είχαν 20/59 δίποντα, 12/26 βολές, 42 ριμπάουντ, 7 ασίστ και   13 κλεψίματα, ενώ οι All Blacks είχε 18/48 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 17/26 βολές, 46 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα   .

Flint Tropics  (Βασίλης Γκατζηρούλης) : Αρχέλαος 9, Βασίλης Γκατζηρούλης 4, Λιαροσταθης 7 , Μωυσιδης 5,Τζαμτζής 14,Τζανετης 8, Τσέκερης 4,Τσαγκαρακης 1   .

All Blacks: Ελευθερακος 14 ,  Καλιώρας 4 , Πατσόγλου 16(1) , Σαμαρτζής 12, Σπυρόπουλος  , Τσαλουκίδης 8(1) , Τσαμάλης 3 , Χερβαντίδης 2 .

Τι μας άρεσε : Η δίψα για νίκη που έδειξαν και οι δυο ομάδες μέχρι το τέλος του παιχνιδίου.