04/02/2024
Fast Break 20 15 17 22 - 74 -
ESDDA Graduates 10 11 7 12 - 40 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Fast Break!

Οι γηπεδούχοι θυμόντουσαν παρά πολύ καλά τι τους είχε συμβεί στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, όπου ένα κάκιστο ξεκίνημα τους είχε κοστίσει εν πολλοίς το ροζ φύλλο. Οι Fast break μπήκαν δυνατά στο παρκέ και με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τους Αρβανιτέλλη και Τσάφο να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν την περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 20-10! Οι ESDDA Graduates παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων έχοντας άσχημα ποσοστά ευστοχίας! Ο Μάριος Ντάκα αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ με 3 πόντους!

Η συνέχεια είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Δημήτρη Μπουλαξή! Ο μπόμπερ των Fast με 9 πόντους, 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ, τους οδήγησε στην ανάπαυλα έχοντας διαφορά δεκατεσσάρων πόντων με σκορ 35-21! Από την άλλη, οι «πορτοκαλί» μπορεί να είχαν περιορίσει τη δράση των αντιπάλων του εντός ζωγραφιστού, δεν μπόρεσαν όμως σε καμία περίπτωση να βρουν αντίδοτο στο μαρκάρισμα του αρχηγού των Break! Ο Βασιλάκος με σύμμαχο  το τσαγανό, την τρέλα, αλλά και το ταλέντο που διαθέτει, φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 9 πόντους!

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ με ξεκάθαρο στόχο μα δώσουν ένα τέλος στο παιχνίδι, καθώς ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κατέβασαν τους «οράνιε» κάτω από τους δέκα πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τον Μητρέλο να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, έκλεισαν την περίοδο σε θέση ισχύος με σκορ 52-28!Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν το χειρότερο δεκάλεπτο στο παιχνίδι και είχαν ως πρώτο σκόρερ των Βασιλάκο με ένα εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75!

Το φίνις της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα! Βέβαια, η μεγάλη διαφορά που είχε δημιουργηθεί έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες των δυο ομάδων να μας δώσουν στιγμές θεάματος, με το τέλος του παιχνιδιού να βρίσκει τους γηπεδούχους μα πανηγυρίζουν τη νίκη με σκορ 74-40!

Betsson MVP ο Παναγιώτης Μητρέλος 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Βασιλάκος είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασιστ!

Οι νικητές είχαν 26/47 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 7/9 βολές, 48 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/50 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 4/8 βολές, 38 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κόψιμο και 12 λάθη.

Fast Break(Μπουλαξής): Αρβανιττέλης 14, Αυλωνίτης, Κοσσένας 6, Μητρέλος 22, Μπουλαξής 21, Τζιτζικαλάκης, Τσάφος 11.

ESDDA Graduates(Σκενδέρογλου): Βασιλάκος 16, Βασιλόπουλος 2, Καπαγεωργόπουλος 2, Ναρλής 6, Ντάκα 5, Παπακώστας 4, Παυλής 5, Σκενδέρογλου, Χριστόφορου.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση των νικητών στις δύο πλευρές του γηπέδου!