27/11/2021
Elapuse BC 9 5 4 3 - 21 -
The Jokers 9 11 30 17 - 67 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Jokers!

Την τέταρτη νίκη τους στον δεύτερο όμιλο της Master League πήραν οι Jokers που κέρδισαν στο κλειστό των Άνω Λιοσίων την Elapuse με 67-21.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ νευρικό. Η άμυνα ζώνης της Elapuse είχε κολλήσει τους Jokers, που δεν μπορούσαν να σκοράρουν εύκολα. Το παιχνίδι έμεινε χαμηλά. Αυτό αποτυπώνεται και στο 9-9 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου. Για τους Jokers, 4 πόντους σημείωσε ο Πανόπουλος, ενώ για την Elapuse 6 σημείωσε ο Κωνσταντινίδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Jokers προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το γεγονός πως η Elapue αγωνιζόταν με 5 άτομα. Πίεσε στην μπάλα και χτύπησε στο ανοικτό γήπεδο. Έτσι, έτρεξε ένα επιμέρους 11-5 και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ, 20-14. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 8 πόντους έβαλε ο Θοδωρής Καλλινίδης, ενώ για την Elapuse από 2 Βροστόπουλος και Αναγνώστου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Jokers μπήκαν στο παρκέ με το πόδι πατημένο στο γκάζι και με 6 πόντους των Γκαφάρ και Πανόπουλου και 4 του Σταθέα έτρεξαν ένα επιμέρους 16-0 και προηγήθηκαν με 22, 36-14. Έκτοτε, δεν ξανακοίταξαν ποτέ πίσω. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 50-18. Για την Elapuse, σε αυτό το δεκάλεπτο από 2 πόντους έβαλαν οι Βροστόπουλος και Ζορμπάς.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αφού η διαφορά είχε πάει σε πολύ υψηλά επίπεδα. Το τελικό 67-21 «αδικεί» την προσπάθεια που έκανε η Elapuse στο πρώτο ημίχρονο, αφού ήταν άκρως ανταγωνιστική. Η έλλειψη δυνάμεων κόστισε στην ομάδα του Αναγνώστου και οδήγησε τους Jokers σε μία πολύ εύκολη νίκη, δείχνοντας το πόσο καλή και έτοιμη ομάδα είναι.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Πανόπουλος με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Αναγνώστου με 2 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 λάθος και 1 τάπα.

Η Elapuse είχε 8/60 εντός πεδιάς, 3/30 τρίποντα και 2/6 βολές. Πήρε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα, έκανε 13 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 30/63 εντός πεδιάς, 5/16 τρίποντα και 2/2 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα κι έκαναν 10 λάθη.

Elapuse (Αναγνώστου): Γιαννόπουλος, Κωνσταντινίδης 6, Βροστόπουλος 6, Αναγνώστου 2, Φωτόπουλος 1, Ζορμπάς 6.

Jokers (Βασιλειάδης): Μαραγκουδάκης 5, Σταθέας 4, Πανόπουλος 15, Πάτσης, Καραγιαννίδης 8, Πουγκακιώτης 6, Κοντοές 9, Καλλινίδης 12, Γκααφάρ 8, Κηρύκος.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές απουσίες της Elapuse!