17/12/2022
G-vana 13 14 7 13 - 47 -
Kavlanta Hawks 18 16 22 18 - 74 -

Επι-στροφή στις νίκες για τους Kavlanta Hawks!

Εύκολο βράδυ είχαν χθες στο Περιστέρι οι Kavlanta Hawks, καθώς για την 12η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League κέρδισαν την πεντάδα της G-Vana με 47-72 και επέστρεψαν στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 8-0 στα πρώτα τρία λεπτά, οι Kavlanta Hawks με προσωπικό show του Σοφούλη με 16 πόντους, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 13-18. Ο Μοσχόπουλος με 6 πόντους και ο Μπαρμπέρης με 5 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Τζώρτζη δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της και με ακόμη 8 πόντους του Σοφούλη και 4 του Πέτσα, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 27-34. Την G-Vana κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Μπαρμπέρης και Μοσχόπουλος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Χαλτούπης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Kavlanta Hawks ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 8 πόντους του Σοφούλη, 6 του Πέτσα, 4 του Κολυβά και 4 του Τζώρτζη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 22 πόντων, 34-56. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τον Πυλαρινό να βάζει ένα τρίποντο και τους Χαλτούπη - Pecani να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 34-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τα "Γεράκια" να επικρατούν με 47-72, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Σοφούλη, Τζώρτζη και Λιώδη. Για τους "Τζαϊμακανούς" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Pecani, Μπαρμπέρης, Χαλτούπης και Πυλαρινός.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/2 βολές, 15/35 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 26 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 7/8 βολές, 20/39 δίποντα και 9/31 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της G-Vana ο Χαλτούπης με 8 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Kavlanta Hawks ο Πέτσας με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7/13 δίποντα, ενώ πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 2 κοψίματα και έκανε 1 λαθάκι.

G-Vana (Κανείς): Pecani 10, Χαλτούπης 8 (2), Πυλαρινός 7 (1), Μπαρμπέρης 8 (2), Μοσχόπουλος 10

Kavlanta Hawks (Σοφούλης): Λιώδης 7 (1), Κολυβάς 4, Πέτσας 14, Παπαδημητρόπουλος 2, Τζώρτζης 8, Σοφούλης 39 (8), Πεντάρης

Τι μας άρεσε: Το τρελό τρίποντο πίσω από το κέντρου του Χαλτούπη στο φινάλε!