28/01/2024
Ellinoroston Celtics 6 5 9 3 - 23 -
Los Lampriniers 8 15 8 13 - 44 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Los Labriniers

Οι Los Lampriniers έψαχναν την επιστροφή τους στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, ενώ οι Ellinoroston Celtics κατέβηκαν πάλι με πολλές ελλείψεις, με μόλις πέντε διαθέσιμους παίκτες. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πετύχαιναν καλάθι με το σταγονόμετρο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 6-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να τρέξουν, να κουράσουν τους φιλοξενούμενους που δεν είχαν αλλαγή και τα κατάφεραν. Με αρκετούς πόντους στον αιφνιδιασμό πήγαν με διψήφια διαφορά πόντων στα αποδυτήρια (11-23).

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν πολύ να πετύχουν καλάθι και σε συνδυασμό με τις πολλές απουσίες, όσο περνούσε η ώρα η κούραση άρχισε να κάνει την εμφάνιση της. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 20-31.

Η τελευταία περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο για τους Los Labriniers. Χωρίς να συναντήσουν αντίσταση από τους κουρασμένους Ellinoroston Celtics, ξέφυγαν στο σκορ και πήραν μια εύκολη νίκη με σκορ 23-44.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Αντωνόπουλος με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Νικολαΐδης με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 7/33 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 6/10 βολές, 37 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/63 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 4/10 βολές, 55 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη.

Ellinoroston Celtics (Νικολαΐδης): Γιαννάκος 2, Νικολαΐδης 8, Παπαϊάκος 5, Φυλακτός 8, Τσιούμαρης.

Los Labriniers (Γρύλλης): Αντωνόπουλος Θ. 5, Αντωνόπουλος Π. 10, Βαμβακάς 7, Βασιλάκης, Γκαραγκάνης 7, Γρύλλης 6, Ευγενείας 5, Κάτσης 4, Σπηλιωτόπουλος.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα των φιλοξενούμενων.