04/12/2023
Magoofyδες 13 8 15 17 - 53 -
Spacers 10 5 14 5 - 34 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Magoofydes!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μια σφαιρική ανταλλαγή καλαθιών. Οι Σελεμενάκης και Κριθαρίδης από τους Magoofydes και οι Στεργιόπουλος και Κωνσταντινίδης των Spacers ανέδειξαν τις ικανότητές τους από τα πρώτα λεπτά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα ισορροπημένο σκορ 13-10, δείχνοντας πως και οι δύο ομάδες είναι αποφασισμένες να διεκδικήσουν τη νίκη.

Καθώς προχωρούμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ανταγωνιστικότητα αναμενόταν να αυξηθεί, και δεν απογοήτευσε. Ιδιαίτερα χαμηλό το σκορ σε αυτή τη δεύτερη περίοδο. Κυριάρχησαν οι άμυνες των δύο ομάδων. Οι Magoofydes κατάφεραν να κερδίσουν και αυτή τη περίοδο και πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ να δείχνει 21-15 υπέρ τους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η αγωνία και η αβεβαιότητα κυριαρχούν. Οι δύο ομάδες συνεχίζουν να ανταποκρίνονται στις επιθέσεις και να προσπαθούν να δημιουργήσουν ρευστότητα στο παιχνίδι τους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώνεται με το σκορ να είναι στο 36-29, αφήνοντας ανοιχτό το παράθυρο για έναν ακόμα πιο δραματικό φινάλε.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Magoofydes αναδεικνύονται ως η ομάδα που καταφέρνει να επικρατήσει με σκορ 53-34. Οι Θαλασσινός και Κριθαρίδης εμφανίζονται αποφασιστικοί και αποτελεσματικοί στις επιθέσεις τους, ενώ η άμυνά τους αποδεικνύεται σταθερή. Αντίθετα, οι Spacers φαίνεται να μένουν από ενέργεια και επιθετικές επιλογές γεγονός που οδήγησε στην ήττα για την ομάδα τους.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Κωνσταντίνου Θαλασσινού ο οποίος πέτυχε 13 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Spacers ξεχώρισε ο Γρηγόριος Μυγδάκος ο οποίος πέτυχε 4 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Magoofydes: Kolev 4, Βασιλειάδης 2, Δεδόπουλος, Θαλασσινός 13(1), Καραμανλίδης 3(1), Κριθαρίδης 12(4), Κωνσταντινίδης 2, Μπούτζης 6(2), Παναγιωτόπουλος 1, Σελεμενάκης 8, Τσαλκαδράς, Τυφλόπουλος 2

Spacers: Αθανασιάδης, Κωνσταντινίδης 6, Μπουρούδης 2, Μυγδάκος 4(1), Παπαγεωργίου 3(1), Παπανικολάου, Σιδηρόπουλος 4, Στεργιόπουλος 11(1), Τζίγκας 4