23/02/2023
Campeon Εθνικός Star 6 8 16 22 - 52 -
Retro Pacers 19 18 14 15 - 66 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Retro Pacers!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development, οι Retro Pacers πέτυχαν ακόμη μια νίκη στη λίγκα, καθώς επικράτησαν του Campeon Εθνικού STAR με σκορ 52-66. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Παναγιώτης Χατζημιχάλης με 25 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Δεληδάκης είχε 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι παίκτες του κόουτς Χριστοδουλόπουλου μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να δείξουν προς πάσα κατεύθυνση ποιος είναι το αφεντικό και εν τέλει το κατάφεραν, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το 6-19. Ο Χατζημιχάλης σε αυτό το διάστημα ήταν απολαυστικός με 10 πόντους και μόλις ένα χαμένο σουτ εντός παιδιάς, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μεντής(5π). Στην αντίπερα όχθη, ο Σιαπάνης με 4 πόντους  αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι Retro συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους, περιόρισαν εκ νέου τον αντίπαλο κάτω από τους δέκα πόντους και με τους Χατζημιχάλη(7π) και Μεντή(4π) να ηγούνται των προσπαθειών τους, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο συν είκοσι τρία με σκορ 14-37. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, πετυχαίνοντας μόλις 8 πόντους.

Στη τρίτη περίοδο ο Εθνικός παρουσίασε ένα μέρος των πραγματικών δυνατοτήτων που διαθέτει ως ομάδα, καθώς κέρδισε το δεκάλεπτο με το επιμέρους 16-14. Ο Δεληδάκης πρόσφερε δέκα πολύτιμους πόντους, ενώ μάζεψε και 2 ριμπάουντ. Στην αντίπερα όχθη, οι Αναγνωστόπουλος και Μεντής αποτέλεσαν τα σημαντικότερα κομμάτια του επιθετικού παζλ του Campeon, σκοράροντας του οκτώ από τους συνολικά δεκατέσσερις πόντους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το τέλος να βρίσκει τους Retro Pacers πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 52-66, μια επιτυχία που τους έφερε και πάλι στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Retro Pacers είχαν 14/48 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 9/14 βολές, 49 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 23/69 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 0/2 βολές, 44 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη .

Campeon Εθνικός STAR(Σιαπάνης): Βαλμάς 10, Δεληδάκης 22, Λάγιος 8, Σιαπάνης 8, Τόλιας 4.

Retro Pacers(Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 6, Βαμβακάρης 2, Βασιλειάδης 14, Μεντής 13, Μπουρμπόν 6, Χατζημιχάλης 25.

Τι μας άρεσε : Το 37 Efficiency του Χατζημιχάλη!