10/11/2021
Patras LakiStars - - - - - 68 -
Oklaχώμα - - - - - 59 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Lakistars!

Μπορεί την προηγούμενη εβδομάδα να υπέστησαν την μεγαλύτερη ήττα της ιστορίας τους, αλλά οι Patras Lakis Stars παρατάχθηκαν πιο αποφασισμένοι από ποτέ και με όμορφο μπάσκετ κατάφεραν να κερδίσουν την ομάδα της OklaΧώμα με σκορ 68-59 το βράδυ της Τετάρτης!

Πολύ καλά ξεκίνησαν επιθετικά και οι 2 ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο, κάτι που μαρτυράει και το σκορ (22-18). 3 τρίποντα πέτυχε ο Κιάφας ενώ 2 έβαλε ο Καμπάσης για τους Stars που δεν σταμάτησαν να βομβαρδίζουν πίσω από τα 6,75! 8 πόντους με 2 τρίποντα πέτυχε ο Μπερδέσης ενώ 5 πόντους είχε ο Τριανταφύλλου για τους φιλοξενούμενους.

Το -4 σε +2 μετέτρεψε η ομάδα του Μπερδέση στην 2η περίοδο της αναμέτρησης. Πρωταγωνιστικό ρόλο σε αυτό είχε ο Σολδάτος με 4 καλάθια ενώ, ακολούθησαν με 4 πόντους Γεωργακόπουλος και Ψαλτάκης. Στην αντίπερα όχθη, από 1 τρίποντο πέτυχαν Κιάφας και Διαμαντόπουλος για τους Stars που είχαν χάσει τον καλό ρυθμό τους.

Παρόμοιο με το 1ο ήταν το 3ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Το τέμπο έγινε πιο γρήγορο, τα σουτ μπήκαν και το πάθος ήταν αυξημένο. 23-18 ήταν το σκορ της περιόδου με τα «αστέρια του Λάκη» να παίρνουν το πάνω χέρι. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Τζελέπης με 5 σερί πόντους. Από 1 τρίποντο έβαλαν Κιαφάς και Σαββόπουλος. 4 πόντους είχε ο Μάργελος που έκανε όλη την βρώμικη δουλειά.Από 5 πόντους είχαν Τριανταφύλλου και Ψαλτάκης για την OklaΧώμα.

Με την διαφορά στους 3 πόντους υπέρ των Patras Lakis Stars, όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης .Εκεί ήταν που μίλησε ο Καμπάσης. Ο άσος των Stars έβαλε τους 8 από τους 13 πόντους της ομάδας του και «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι. 2 καλάθια έβαλε ο Γεωργακόπουλος και 3 πόντους είχε ο Τριαντάφυλλου, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για την OklaΧώμα. 68-59 ήταν το σκορ με το οποίο οι PLS κέρδισαν τους αντιπάλους τους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Μάργελος Α. με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ (4-8), 6 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 32:58 λεπτά αγώνα. Για την OklaΧώμα ξεχώρισε ο Ψαλτάκης Παναγιώτης με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ (1-6), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα αλλά και 2 λάθη σε 36 λεπτά.

Σαν σύνολο, οι PLS είχαν 15/28 δίποντα (53,6%), 11/31 τρίποντα (35,5%), 5/9 βολές (55,6%), 37 ριμπάουντ (10-27), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 14 λάθη. Η ΟΧ είχε 13/39 δίποντα (33,3%), 6/16 τρίποντα (37,5%), 15/26 βολές (57,7%), 31 ριμπάουντ (9-22), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη.

Patras Lakis Stars(Αγγελόπουλος): Σκίτσας, Διαμαντόπουλος 6, Μαρκόπουλος 8, Μάργελος 10 (12 ριμπ, 6 ασίστ), Σαββόπουλος 3, Καμπάσης 16 (11 ριμπ), Κιάφας 18, Κριτζιώτης 2, Τζελέπης 5.

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Μουλαγιάννης 3, Μπερδέσης 8 (6 ασίστ), Σολδάτος 9, Γεωργακόπουλος 13, Ψαλτάκης 9 (7 ριμπ), Τριανταφύλλου 13, Κουκουλωμάτης 4, Ορφανίδης.

Τι μας άρεσε: Τα 6 τρίποντα που πέτυχε ο μπόμπερ Κιάφας!