Τα Βουνά Ath 4 5 6 8 - 23 -
Saint Pauli 17 16 16 20 - 69 -

Επιστροφή στις νίκες με εμφατικό τρόπο!

Ύστερα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, η Saint Pauli επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών αφού επικράτησε εύκολα των Βουνών στο κλειστό του Αγίου Νικολάου.

Αποφασισμένη να επιστρέψει στις νίκες εμφανίστηκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Saint Pauli, αφού με βασικό πρωταγωνιστή τον Λεμονίδη και άξιους συμπαραστάτες τους Πιτένη, Καραμπά και Καραμούλα προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 4-17. Τα Βουνά έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους και έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Τα Βουνά σημείωσαν μόλις πέντε πόντους με τους Χριστοδούλου και Τουρλιούμη και οι φιλοξενούμενοι με ωραίο μπάσκετ και πολυφωνία στην επίθεση, εκτόξευσαν την διαφορά στο +24 (9-33) και έβαλαν πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση.

Έχοντας διώξει το άγχος από πάνω της, η ομάδα του Καραμπά έπαιξε ελεύθερα και με την παρουσία του Παναγόπουλου στο παρκέ, πήρε πολλά καλάθια από το ζωγραφιστό. Οι γηπεδούχοι δεν παρουσίασαν βελτίωση στο παιχνίδι τους ζ συνέχισαν να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο, με το 15-49 του τρίτου δεκαλέπτου να μην αφήνει πολλά περιθώρια για κριτική.

Οι φιλοξενούμενοι "κατέβασαν" ταχύτητα στο τέταρτο δεκάλεπτο και δοκίμασαν διάφορα σχήματα και συστήματα εν όψει συνέχειας. Το δίδυμο Πιτένη - Λεμονίδη ήταν αυτό που έκανε και πάλι την διαφορά. Τα Βουνά με εξαίρεση τον Ράλλη κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, έκαναν κακή εμφάνιση και παρέμειναν γι' ακόμη ένα ματς χωρίς νίκη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Λεμονίδης με double double και 27 πόντους (8/16 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 10/41 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Μάζεψαν 21 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/48 δίποντα, 7/26 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 24 ασίστ.

Βουνά (Δ. Παναγιωτόπουλος): Αδάμ 2, Π. Παναγιωτόπουλος, Δ. Παναγιωτόπουλος 2, Ράλλης 8, Τουρλιούμης 2, Φιλντίσης 4, Χριστοδούλου 5 (1)

Saint Pauli (Καραμπάς): Καραμούλας 6, Καραμπάς 7 (1), Κονταρίδης, Λεμονίδης 27 (3), Παναγόπουλος 17 (1), Πιτένης 6, Τζοβάρας 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι νικητές.