RBD ProfiterAll-Stars 14 12 8 15 - 49 -
RBD Gipsy Blinders 17 14 16 13 - 60 -

Επιστροφή στις νίκες με καλή εμφάνιση για τους Gipsy Blinders!

Τρεις έκαναν τις νίκες τους στο Basketaki Rebound οι Gipsy Blinders καθώς επικράτησαν των ProfiterAll Stars στο Μαζαράκη.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι Gipsy Blinders ήταν ένα... "κλικ" καλύτεροι και με τρίποντο των Προκοπίου - Ζένου και δίποντα των Πασχαλάκη - Λάμπου προηγήθηκαν στο δεκαλέπτο με 14-17. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την δύναμη του Αμανατίδη μέσα από το ζωγραφιστό και έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Gipsy Blinders άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με πρωταγωνιστές τους Πολίτη και Λαρίση διατήρησαν με... νύχια και με δόντια το υπέρ τους προβάδισμα (26-31). Οι ProfiterAll είχαν τους Κόττα και Αμανατίδη σε εξαιρετικής κατάσταση, όμως έπρεπε να δώσουν το... κάτι παραπάνω για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους και το πόδι κολλημένο στο... γκάζι, οι μετέπειτα νικητές διεύρυναν το προβάδισμά τους στο τρίτο δεκάλεπτο, "έχτισαν" διψήφια διαφορά και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Καθοριστικοί στην εξέλιξη αυτή, ήταν οι Πολίτης, Πασχάλης και Λαρίσης. Οι "μωβ" με τρίποντο του Δέπου και δίποντα του Κόττα έδειχναν να ξεκινούν καλά το δεκάλεπτο, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη γι' αυτούς. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 34-47.

Οι γηπεδούχοι με τρίποντα του Περικού και δίποντα του Γκίνη έκαναν ένα αρκετά παραγωγικό δεκάλεπτο, όμως η διαφορά δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφιο αριθμό. Οι Blinders με ωραίο μπάσκετ και πολυφωνία στην επίθεση έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη, βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 3-4 και... άρχισαν να βλέπουν το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πασχαλάκης με double double και 13 πόντους (5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 14 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/46 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/51 δίποντα, 3/18 τρίποντα και 9/19 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

ProfiterAll-Stars (Αμανατίδης): Δημητριάδης, Κρίκος, Περικός 11 (2), Δέπος 3 (1), Αμανατίδης 16, Κόττας 8, Καρταλίδης, Γκίνης 9, Νάκος 2, Αργυρός

Gipsy Blinders (Λαρίσης): Προκοπίου 3 (1), Γεωργούλας 2, Λαρίσης 12 (1), Ζένος 16 (1), Πασχαλάκης 16, Μπερζελέας 2, Λάμπος 3, Πολίτης 9

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι νικητές.