03/12/2023
Δαλάι Κλάμα 14 4 19 22 - 59 -
Λεγάμενοι BC 14 15 17 20 - 66 -

Επιστροφή στις νίκες με μαέστρο Στάντζο οι Λεγάμενοι!

Απόλυτα μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα. Τσίτος (4π.), Μπέης (3π.), Μασσαλής (3π.), Τσιούμας (2π.) και Φλαπούρης (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για την ομάδα του Μπουρελάκου, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Γκανιάτσα (8π.), Καμαριωτάκη (3π.) και Σιγάλα (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Δαλάι αντιμετώπισαν ολικό μπλακ άουτ στο επιθετικό σκέλος, σκοράροντας μόλις 4 πόντους. Οι Λεγάμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και με πρωταγωνιστές τους Γκανιάτσα (5π.), Λάγιο (5π.), Σιγάλα (3π.) και Καμαριωτάκη (2π.) έχτισαν διψήφιο προβάδισμα, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 18-29.

Μετά την ανάπαυλα οι Δαλάι Κλάμα έβγαλαν αντίδραση, σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια και έχοντας σε ημιάγρια κατάσταση τον Τσίτο (12π.) που επέστρεψε στα παρκέ μετά από καιρό. Το δίδυμο Δασκαλόπουλος (7π.) - Βρεττάκος (5π.) κράτησε τους Λεγάμενους σε αυτό το διάστημα, που η άμυνα της ομάδας αντιμετώπισε θέματα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η δημιουργική και εκτελεστική δεινότητα του Στάντζου (7π.) επέτρεψε στους Λεγάμενους να μην κινδυνέψουν. Οι Δαλάι πάλεψαν μέχρι τέλους, όμως οι 22 πόντοι που πέτυχαν με τους Τσίτο (9π.), Μασσαλή (7π.) και Τζώλη (4π.) δεν αποδείχθηκαν αρκετοί.

Στο τέλος του αγώνα, οι Δαλάι Κλάμα είχαν 14/41 δίποντα, 7/27 τρίποντα και 10/20 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Λεγάμενοι είχαν 15/33 δίποντα, 6/26 τρίποντα και 18/25 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Καμαριωτάκης με 9 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα, ½ τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 5 μπλοκ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Τσίτος με 27 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ και έδωσε 2 ασίστ.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος) : Μασσαλής 12 (2), Μπαλατσός, Μπέης 4 (1), Νικολής 2, Τζιγκουνάκης, Τζιώλης 6, Τσιάρας 2, Τσιούμας 2, Τσίτος 27 (4), Φλαπούρης 4.

Λεγάμενοι (Βρεττάκος) : Αγαλόπουλος 3, Βρεττάκος 7 (1), Γκανιάτσας 13, Δασκαλόπουλος 7 (1), Δημουλιάς 3, Καμαριωτάκης 9 (1), Λάγιος 10, Σιγάλας 7 (1), Στάντζος 7 (2).

Τι μας άρεσε : Η παραγωγικότητα των δύο ομάδων στο τελευταίο δεκάλεπτο.