19/04/2024
New York Prits 16 18 13 12 - 58 -
Falcons 8 18 9 17 - 52 -

Επιστροφή στις νίκες με πειστική εμφάνιση για τους Prits

Οι New York Prits συνεχίζουν να βρίσκονται σε τροχιά εισόδου στα Play Offs της Development League του Basketaki Patras. H oμάδα του Νίνου Ηλιόκαυτου ήταν σοβαρή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα απέναντι στους Falcons και πήρε μια σπουδαία νίκη (59-52), παρά την προσπάθεια που κατέβαλλαν τα ''γεράκια'' στην τελευταία περίοδο να γυρίσουν το παιχνίδι.

Με τους Μπερδέση και Κωνσταντινόπουλο να συνεργάζονται αρμονικά στην περιφέρεια και τους Ηλιόκαυτο και Καστή να κάνουν ''θραύση'' μέσα στη ρακέτα, οι New York Prits έκαναν ένα αψεγάδιαστο πρώτο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση. Οι Falcons το μόνο που είχαν να αντιπαραβάλλουν ήταν κάποιες επιθετικές εκλάμψεις του Ιωάννου, όμως οι Prits ήταν συνολικά ανώτεροι και πήγαν στην ανάπαυλα με διαφορά 12 πόντων (29-17)

Στο δεύτερο μέρος, η διαφορά ξέφυγε ακόμα περισσότερο, με τους Prits να παίζουν πολύ ωραίο μπάσκετ ανά διαστήματα, όμως οι Falcons προσπάθησαν να επιστρέψουν σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης, με τον Πανταζόπουλο να παίρνει... φωτιά έξω από τα 6,75 για τους Falcons, βάζοντας ξανά την ομάδα του στο ματς. Παρόλα αυτά, οι Prits άντεξαν στην αντεπίθεση και τελικά πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη.