10/02/2023
Sugar Mountains 14 10 14 13 - 51 -
Most Wanted 15 13 19 18 - 65 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Most Wanted!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου για το πρωτάθλημα της Evolution, οι Most Wanted επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα, καθώς επικράτησαν των αξιόμαχων Sugar Mountains με σκορ 51-65. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP  Φώτης Αναγνώστης με 8 πόντους , 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χρήστος Μπίνας είχε 17 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στο Πέππε και την παρέα του, καθώς το τέλος της περιόδου τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 14-15. Οι Μπάρλας και Μπίνας πρόσφεραν από 4 πολυτιμους πόντους μέσα από το ζωγραφιστό, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Πίκουλης(4π), Καραμασίωτης(4π) και Αναγνώστης(4π) ανέλαβαν το κύριο μέρος του επιθετικού κομματιού των Most, πετυχαίνοντας του δώδεκα από τους συνολικά δεκαπέντε πόντους.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού η παρουσία των Παπαδόπουλο και Νικολάου βοήθησαν τους γηπεδούχους να αυξήσουν την ένταση στην άμυνα τους, να περιορίσουν τους αντιπάλους στους δέκα πόντους και εν τέλει να κλείσουν το ημίχρονο στο συν τέσσερα με σκορ 24-28. Ο Αναγνώστης με 4 πόντους αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ, ενώ στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Πέππε(3π) κατάφερε να συνδεθεί μια φορά έξω από τη γραμμή των 6,75 με το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση στο παιχνίδι τους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έκλεψαν μπάλες και με τους Καραμασιώτη(6π) και Νικολάου(4π) να ηγούνται των προσπαθειών τους οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το υπέρ τους 38-47. Στον αντίποδα, ο εκπληκτικός Αντωνόπουλος ξεδίπλωσε ένα σημαντικό μέρος του πλούσιου ταλέντου που διαθέτει, τελειώνοντας τη περίοδο με 7 πόντους στο ενεργητικό του.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τη ποιότητα τους και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά και το γεγονός ότι ο αντίπαλος παρουσιάστηκε στο παρκέ του Αγίου Νικολάου με μόλις 6 παίκτες, κατάφεραν να κατακτήσουν μια άκρως σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution με σκορ 51-65.

Οι Most Wanted είχαν 18/49 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 8/13 βολές, 50 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 14 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/44 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 8/13 βολές, 45 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 1 κόψιμο και 23 λάθη .

Sugar Mountains(Πέππες): Αντωνόπουλος 11, Αργυρόπουλος 4, Μούχτης 3, Μπάρλας 8, Μπίνας 17, Πέππες 8.

Most Wanted(Καραμασιώτης) : Αναγνώστης 8, Ελευθεράκης 3, Καραμασιώτης 13, Κουσάκης, Κωνσταντίνου, 2, Μπλιθικιώτης 7, Νικολάου 6, Ντάνασης, Πίκουλης 11, Παπαδόπουλος 15.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Καραμασιώτη και ας λέει ότι θέλει εκείνος, αλλά και αυτή των Παπαδόπουλου και Νικολάου!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τίτλος του Betsson Mvp στον κύριο Φώτη Αναγνώστη! Αυτά τον χάλασαν και αυτά του κατέστρεψαν τη καριέρα!