08/01/2023
Cosa Nostra 13 19 9 18 - 59 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 19 24 22 22 - 87 -

Επιστροφή στις.. συνήθειες!

Πιστός στο πλάνο του Δεμένεγα και με όπλο την πίεση και τη γρήγορη μετάβαση στο επιθετικό μισό, ο Αρισταίος κέρδισε την ελλιπή Cosa Nosta με 59-87 και συνέχισε νικηφόρα την πορεία του.

Ο Βασίλης Παούρης μαζί με τον Γιώργο, πήραν στις πλάτες τους την υπόθεση σκοράρισμα και έδωσαν την απαραίτητη ώθηση για άλλο ένα καλό ξεκίνημα του Αρισταίου, με τον Κάκιο από την άλλη να προσπαθεί να μειώσει και να κλείνει το δεκάλεπτο στο 13-19.

Ο Gjini μπήκε ξανά στο παιχνίδι και προσπάθησε να ξυπνήσει την ομάδα του, καθώς η Cosa με εξαιρετικές άμυνες και σοβαρότητα στην επίθεση ισοφάρισε στα μέσα του δεκαλέπτου (20-20). Χατζησυμεωνίδης και Τζαχρίστας ξεχώρισαν, με το ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα τους πίσω με 32-43.

Με τεράστιο όπλο την πίεση σε όλο το γήπεδο και την κατάθεση ενέργειας στο παρκέ, η παρέα του Δεμένεγα εκτόξευσε τη διαφορά και με τους Τούντα και Βασίλη Παούρη πρωταγωνιστές, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 41-65 μπροστά.

Απόλαυση το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον ρυθμό να είναι ελεύθερος και τις δύο παρέες να προσφέρουν θέαμα! Τελικό σκορ 59-87 και άλλη μια νίκη στο σακούλι του coach Δεμένεγα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ksenofon Gjini με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Cosa ξεχώρισε ο Νίκος ο Κάκιος με 35 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/41 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 10/14 βολές, 46 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα και 20 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/33 δίποντα, 14/40 τρίποντα, 11/23 βολές, 39 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 15 κλεψίματα και 11 λάθη.

Cosa Nostra (Καμπουράκης): Χατζησυμεωνίδης, Καμπουράκης, Ζυγομαλάς 6, Κάκιος 35 (17 ριμπ.), Μούρτζης 14, Τζαχρίστας 2, Κουτσουριδάκης 2.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Gjini 16, Παούρης Γ. 13, Μουλαρογιάννης 18, Φιλιππόπουλος 3, Παούρης Β. 12, Μπερκέτης 2, Ρουσουνέλος 4, Τούντας 12, Βαλεράς 5, Παναγιώτα Παναγιωταράκος 2.

Τί μας άρεσε: Άλλοι έφαγαν στις γιορτές και άλλοι προπονήθηκαν στα σουτ! Δεν εξηγούνται αλλιώς τα 6 (!) τρίποντα του Κωνσταντίνου του Μουλαρογιάννη που ξεχώρισε!