13/10/2024
Cedepita BC 10 16 21 14 - 61 -
Athens Bucks 8 7 22 11 - 48 -

Επιστροφή στα «ροζ» για την Cedepita!

Αμφότερες οι ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στις πρώτες φάσεις. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-2, αλλά Βερώνης, Χριστόπουλος και Αποστολόπουλος έφτιαξαν ένα σερί για τους φιλοξενούμενους και έτσι πέρασαν μπροστά με 4-8. Ο Ζαχαριάδης εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που βρήκε στην αντίπαλη ρακέτα και έτσι επέτρεψε στην ομάδα του να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 10-8.

Η Cedepita μπήκε δυνατά στη δεύτερη περίοδο, παίρνοντας σκορ από διαφορετικούς παίκτες και έτσι προηγήθηκε με 16-11. Ο Νίκου ανέλαβε δράση από κοντά, αλλά και από μακριά και έτσι η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +10(21-11). Ο Μπεληγιάννης κράτησε την απόσταση σε αυτά τα επίπεδα, ενώ Σκόρτσης και Barakat διαμόρφωσαν το 26-15 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Οι παίκτες πήραν τις απαραίτητες ανάσες στο ημίχρονο και αυτό συνέβαλε ώστε το τρίτο δεκάλεπτο να έχει πολλά καλάθια και καλό ρυθμό. Ο Φωτεινός πήρε πρωτοβουλίες και έτσι οι Athens Bucks μείωσαν σε 28-22, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με τις εύστοχες προσπάθειες των Ζαχαριάδη, Κουλούρη και Μπεληγιάννη έφτιαξαν ένα μεγάλο σερί για να ξεφύγουν στο 41-22. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθειά τους να πλησιάσουν, αλλά Νίκου και Αντωνακάκης είχαν απαντήσεις ώστε το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώσει στο 47-37.

Η Cedepita καλούνταν πλέον να υπερασπιστεί το υπέρ της προβάδισμα στα τελευταία δέκα λεπτά και το έκανε με επιτυχία. Ο Νίκου, αλλά και ο Κουλούρης βρήκαν καθοριστικά τρίποντα που δεν άφηναν ελπίδες στους Athens Bucks να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι «αγκάλιασαν» τη νίκη. Αυτή ήρθε με το τελικό 61-48 και με αυτό το τρόπο η Cedepita πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στη σεζόν.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαρίδημος Νίκου με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Από τους Athens Bucks ξεχώρισε ο Charbel Barakat με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ.

Cedepita (Τατάλιας): Αντωνακάκης 3(2ρ.), Ζαχαριάδης 7(9ρ.), Κουλούρης 6(9ρ.), Κωλέττης, Μπεληγιάννης 10(5ρ.), Νίκου 14(3ρ.), Προδρομίδης 2(1ρ.), Σακελλαρίου 4(1ρ.), Σκόρτσης 10(2ρ.), Τατάλιας 5(4ρ.)

Athens Bucks (Γκορίτσας): Barakat 14(10ρ.), Αποστολόπουλος 6(8ρ.), Βερώνης 2(5ρ.), Γκορίτσας, Δανιάς 5(10ρ.), Ζώταλης, Καρώνης 2, Λυραντωνάκης, Φωτεινός 17(5ρ.), Χριστόπουλος 2(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ παραγωγικό τρίτο δεκάλεπτο!