30/05/2022
Saint Pauli 10 11 15 15 - 51 -
New York Pic-Knicks 14 10 16 14 - 54 -

Επιστροφή στις νίκες για τους New York Pic – Knicks!

Την δεύτερη νίκη τους στον 4ο όμιλο της Development 2 League στο Summer πήραν οι New York Pic Knicks που κέρδισαν την Saint Pauli με 54-51 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Καλό ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού για τις δύο ομάδες, που έβρισκαν εύκολα τον τρόπο για να συνδεθούν με το καλάθι. Οι Pic Knicks ήταν στα σημεία καλύτεροι και προηγήθηκαν με 14-10, με τον Ανδρέα Σμάκινγκ να σημειώνει 11 πόντους. Για την Saint Pauli, 6 έβαλε ο Κουλούρης και 4 ο Τσιχριτζής.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα από τη Νέα Υόρκη να έχει τον έλεγχο αλλά να μην μπορεί να καθαρίσει το ματς. Το ημίχρονο έκλεισε στους 3 πόντους, 24-21, για τους Pic Knicks, με τους Σμάκινγκ και Αντωνόπουλο να βάζουν 4 και 3 πόντους αντίστοιχα. Για τους «μαύρους», άλλους 6 πόντους με 2 τρίποντα έβαλε ο Κουλούρης.

Έστω και με δυσκολία, οι New York Pic Knicks διατηρούσαν το προβάδισμα. Με το δίδυμο Αντωνόπουλου – Σμάκινγκ να ηγούνται επιθετικά, οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 30’ με 40-36. Για την Saint Pauli, που όλο πλησίαζε αλλά δεν μπορούσε να προσπεράσει, 6 πόντους με 2 τρίποντα έβαλε ο Χρήστος Κουτσελίνης.