06/10/2024
Beeranhas 14 12 12 8 - 46 -
Mandra Heat 18 10 16 18 - 62 -

Επιτέλους Mandra Heat!

Ωραίο πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε στο Basketaki Arena, με την Mandra να παίρνει από νωρίς τα ηνία του παιχνιδιού και με τους Δήμου - Έρβιν να οδηγούν την επίθεση με 8 και 5 πόντους αντίστοιχα, είχαν και το προβάδισμα με 14 – 18. Για τα Beeranhas που πλήρωσαν την κακή αμυντική λειτουργία, ξεχώρισαν Χαϊδάκης και Τσαφαράς με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο με την περιφέρεια να δίνει τις λύσεις(Τζιφοπανόπουλος 4 - Ευαγγέλου 4), με την Mandra να ισορροπεί στην συνέχεια και με την front line να κάνει τη διαφορά , να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το υπέρ της 26-28.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης, με τα Beeranhas να καταφέρνουν να φέρουν το ματς στα ίσια στο ξεκίνημα με 4 πόντους του Τσαφαρά και την Mandra στη συνέχεια με καθαρό μυαλό, κορυφαίο τον Διολέτη με 4 πόντους και τρίποντα από Μπακάλη – Κύτρο να παίρνουν και πάλι την πρωτοπορία με 38 – 44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Μάνδρα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο και με Μπακάλη(2) – Έρβιν να πυροβολούν από την περιφέρεια και τέσσερις ακόμα παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι, δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των Beeranhas . O Κουγιεντάκης με δύο τρίποντα ξεχώρισε για τους τυπικά γηπεδούχους.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Μανήσαλης με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναγνωστόπουλος με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Beeranhas (Χαϊδάκης): Χαϊδάκης 5, Τσάκαλος, Δέτσης, Αναγνωστόπουλος 6(7ρ.), Κουγιεντάκης 9, Τσαφαράς 7, Μπαλατσούκας 5(7ρ.), Μιχαηλίδης, Τζιφοπανόπουλος 7, Ευαγγέλου 7.

Mandra Heat(Τσιάβος): Στάμου, Τσιάβος, Κύτρος 6(8ρ.), Κανάκης, Τσιλιώνης 2, Μώλος 4(7ρ.), Μανήσαλης 9(9ρ.), Μπακάλης 12, Δήμου 10, Διολέτης 6, Γιάννου 5(7ρ.), Έρβιν 8.

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα με την οποία αντιμετώπισαν το παιχνίδι οι μετέπειτα νικητές.