21/12/2022
Flint Tropics 10 13 15 14 - 52 -
RBD Gipsy Blinders 12 12 15 9 - 48 -

Επιτέλους νίκη για τους Flint Tropics!

Χαμογέλασαν μετά από καιρό οι Flint Tropics. Μπορεί να πέρασαν 5 σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη, όμως το βράδυ της Τετάρτης 21 Δεκεμβρίου, με αρκετή δυσκολία, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας επί των Gipsy Blinders με 52-48. Έτσι πλέον οι Flint Tropics έφτασαν στο 3-5, ενώ οι Gipsy Blinders από την μεριά τους μετρούν 3 νίκες και 6 ήττες.

Όσον αφορά τον αγώνα, φάνηκε από το ξεκίνημα πόσο πολύ ήθελαν και οι δύο ομάδες τη νίκη. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς και κανείς από τους δύο αντιπάλους δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν σε αρκετές φάσεις να βγάλουν επίθεση στον αιφνιδιασμό, παίρνοντας έτσι αρκετούς πόντους μέσα από αυτόν τον τρόπο παιχνιδιού. Ο Ευθυμιόπουλος με τρίποντο έκανε το 10-9, ωστόσο η απάντηση ήρθε από τον Μπερζελέα που από τα 6,75 έγραψε το 10-12 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο. Το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε φάση με τη φάση, ενώ οι Flint Tropics θα μπορούσαν να έχουν χτίσει μία μικρή διαφορά, εάν δεν τελείωναν άτσαλα κάποιες εύκολες προσπάθειες που πήραν. Ο Πασχαλάκης έδινε λύσεις στους Gipsy Blinders, ωστόσο Τζανέτης και Τζαμτζής έφεραν την ομάδα τους στον πόντο για το 23-24 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην τρίτη περίοδο και με καλάθια του Πασχαλάκη και του Μπερζελέα έκαναν το 24-29. Μάλιστα λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε και στο +7 καθώς ο Προκοπίου με τρίποντη εκτέλεση έγραψε το 27-34. Οι Flint Tropics ανέβασαν ρυθμό, εκμεταλλεύτηκαν τα κενά που βρήκαν στην αντίπαλη άμυνα και έκαναν την αντεπίθεσή τους, με τους Ευθυμιόπουλο και Χατζηνάκη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους για το 37-36. Όμως το τέλος της τρίτης περιόδου τους βρήκε πίσω με 38-39 έπειτα από τρίποντο του Ζένου.

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και στην τέταρτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και έτσι στα τελευταία λεπτά με τις προσπάθειες του Τσέκερη, του Γράσσου αλλά και του Χατζηνάκη έφτασαν την διαφορά στο +5 (50-45). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση με το τρίποντο του Μπερζελέα για το 50-48 και 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος είχαν την ευκαιρία με τις βολές του Ζένου να ισοφαρίσουν. Εκείνος έκανε 0/2, ενώ στη συνέχεια ο Πασχαλάκης, που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, έκανε βήματα. Μάλιστα στη συνέχεια οι Flint Tropics απέφυγαν ωραία την πίεση και ο Χατζηνάκης έβαλε το «κερασάκι στη τούρτα» για τη νίκη με 52-48.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης με 9 πόντους, 2 ασίστ και 13 ριμπάουντ συνολικά.

Οι Flint Tropics είχαν 18/47 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 7/18 βολές και 31 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 17 λάθη και 3 μπλοκ. Από την άλλη οι Gipsy Blinders είχαν 13/37 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 4/17 βολές, 39 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Επίσης μέτρησαν 9 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Flint Tropics (Β. Γκατζηρούλης): Τζανέτης 2(4ρ.), Τζαμτζής 12(4ρ.), Γράσσος 2(6ρ.), Ευθυμιόπουλος 9(1ρ.), Χατζηνάκης 10(5ρ.), Σ. Γκατζηρούλης 9(13ρ.), Β. Γκατζηρούλης 2(5ρ.), Τσέκερης 6(3ρ.)

Gipsy Blinders (Λαρίσης): Προκοπίου 6(5ρ.), Ζέρβας, Λαρίσης 4(2ρ.), Ζένος 3(1ρ.), Παλουμπής, Πασχαλάκης 17(21ρ.), Μπερζελέας 9(4ρ.), Πολίτης 10(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια και το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.