28/01/2023
Grava Thunders 10 20 11 18 - 59 -
Ναυάγια 13 16 17 10 - 56 -

Επιτέλους νίκη για τους Grava Thunders!

Απόγευμα Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου οι Grava Thunders έβαλαν τέλος στο αρνητικό τους σερί, επικρατώντας των Ναυαγίων με 59-56 και φτάνοντας τις 3 νίκες στο φετινό Rebound League.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με την ομάδα του Καραβασίλη (5π.) να παρουσιάζεται ελαφρώς πιο αποτελεσματική στα πρώτα λεπτά, βρίσκοντας λύσεις από τους Karadere (4π.), Αναστασίου (2π.) και Γιώργη (2π.). Οι Thunders παρέμειναν σε απόσταση ενός σουτ, με τους Βρεττάκο (5π.), Ντούρμα (2π.) και Βήχο (2π.) να ξεχωρίζουν επιθετικά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι μετέπειτα νικητές ανέβασαν την απόδοσή τους και σκοράροντας με τους Βρεττάκο (5π.), Σωτηριάδη (5π.), Κυρίτση (5π.) και Ντούρμα (4π.) πέρασαν μπροστά στο σκορ. Στην αντίπερα όχθη, τα Ναυάγια είχαν τις απαντήσεις με τους Γιώργη (6π.), Χάνο (6π.) και Θωμά (4π.) κλείνοντας το ημίχρονο στο -1. Σκορ ημιχρόνου, 30-29.

Μετά την ανάπαυλα τα Ναυάγια ήταν πιο αποτελεσματικά στο παρκέ, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 11-17 και έχοντας μεγαλύτερη πολυφωνία στις επιθετικές λύσεις. Οι Thunders διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα και μοιραία μπήκαν στην τελευταία περίοδο με -5. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-46.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βγάζουν μεγάλο πάθος για τη νίκη. Το μας οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις, εκεί όπου η εμπειρία των γηπεδούχων έκανε την εμφάνισή της. Σωτηριάδης (9π.), Βρεττάκος (5π.) και Κυρίτσης έβαλαν μεγάλα καλάθια, οδηγώντας την ομάδα τους στη νίκη. Τα Ναυάγια, από την άλλη, πάλεψαν μέχρι τέλους με πρωταγωνιστές τους Αναστασίου (6π.) και Καραβασίλη (4π.), όμως λύγισαν και υπέπεσαν σε μια ακόμη ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Grava Thunders είχαν 18/43 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 11/25 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 21 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, τα Ναυάγια είχαν 17/46 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 10/26 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Ντούρμας με 8 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Burak Karadere με 8 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Grava Thunders (Βρεττάκος) : Βήχος 6 (1), Βρεττάκος 16 (2), Καρεκλάς 2, Κυρίτσης 12 (1), Νάσης, Ντούρμας 8, Σωτηριάδης 15.

Ναυάγια (Καραλουκάς) : Karadere 8, Αναστασίου 11 (1), Γιώργης 8, Θωμάς 4, Καραβασίλης 12 (2), Καριατλής 3 (1), Τζιβιτζής, Τρέσσος 2, Χάνος 6, Χωριανόπουλος 2.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.