Harlems 19 18 13 14 - 64 -
Antilalos BC 18 12 11 13 - 54 -

Επιτέλους νίκη για τους Harlems!

Ζωντανές διατήρησαν τις ελπίδες τους για παραμονή στην Elite League by Betsson οι Harlems καθώς επικράτησαν του Αντίλαλου στο Athens Sports Hall.

Άκρως παραγωγικό και ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση. Ο Αντίλαλος ήταν αυτός που μπήκε πιο δυναμικά και πήρε σκορ από τους Ζαμπέτα και Μαργώνη, όμως οι "Αμερικάνοι" έκαναν καλύτερο φινάλε και με πρωταγωνιστές τους Κοψιδά, Σταυρόπουλο και Δαμίγο απέκτησαν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (19-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Harlems άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων, διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα και έκαναν το σκορ 37-30. Το δίδυμο Σταυρόπουλου - Δαμίγου ήταν αυτό που έκανε και πάλι την διαφορά, ενώ οι Κάντζιος και Σιάμος άρχισαν να συνδέονται με το καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν πολυφωνία στην επίθεση, έπρεπε να βελτιώσουν κάποια πράγματα στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε ανατροπή.

Αποφασιστικό βήμα για τη νίκη έκαναν στην επανάληψη οι γηπεδούχοι. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση, οι Harlems "έχτισαν" διψήφια διαφορά στα μέσα της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι ύστερα από αρκετά λεπτά αστοχίας κατάφεραν να βγάλουν σημάδια αντίδρασης, να ρίξουν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων με τους Μαργώνη και Αλέξιο και να επιστρέψουν στο ματς (50-41).

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού οι γηπεδούχοι δεν έχασαν στιγμή τον έλεγχο. Οι Μότσιος και Σταυρόπουλος κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό, βγήκαν νικητές στη μάχη των ριμπάουντ και έδωσαν ουσιαστικά το... σύνθημα για τη νίκη στην ομάδα τους. Η ομάδα του Ζαμπέτα προσπάθησε να απειλήσει με μακρινά σουτ, όμως δεν κατάφερε να φανεί ιδιαίτερα ανταγωνιστική και γνώρισε δίκαια την ήττα σ' ένα πολύ σημαντικό ματς.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σταυρόπουλος με double double και 15 πόντους (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/50 δίποντα, 3/14 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/46 δίποντα, 4/28 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Harlems (Ρουσιώτης): Δαμίγος 8, Κάντζιος 5 (1), Κουτρουμπής 3 (1), Κοψιδάς 14, Μωυσίδης 1, Μότσιος 8, Σιάμος 8, Σπυράτος 2, Σταυρόπουλος 15 (1), Τρυγωνόπουλος

Αντίλαλος (Γ. Ζαμπέτας): Αλεξίου 7 (1), Γκιώσης 4, Γκολές 2, Κ. Ζαμπέτας 10 (2), Κιούσης 4, Μάινας 7, Μαργώνης 20 (1), Ρούσκας, Σταυρόπουλος, Ψαλτάκης

Τι μας άρεσε: Η κομβική παρουσία των Σταυρόπουλου - Μότσιου. Κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό και έκαναν την διαφορά.