19/11/2022
Pressof BC 12 15 22 16 - 65 -
Wolves 15 15 15 12 - 57 -

Επιτέλους νίκη για την Pressof!

Σεφτέ έκανε χθες το βράδυ στο ΣΕΦ η Pressof, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Evolution League κέρδισε δύσκολα τους Wolves με 65-57 και τους άφησε στην τελευταία θέση χωρίς νίκη!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Wolves, καθώς με 6 πόντους του Καρατζά και 5 του Φιλοκώστα, προηγήθηκαν με 2-11 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 6 πόντους του Παραρά και 4 του Νίνου, πλησίασαν στους 3, 12-15!

Στην δεύτερη περίοδο η Pressof συνέχισε την αντεπίθεσή της και με 7 πόντους του Νομικού και 4 του Καραντζιά, προσπέρασε με 23-21, 5:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους πήρε μπρος ο Δασκαλούδης και με 7 δικούς του πόντους, έστειλε τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 27-30!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μπαλάσκα είχε τον απόλυτο έλεγχο και με 6 νέους πόντους του Παραρά, 5 του Τσορτού, 4 του Νίνου και τρίποντο του Νομικού, ξέφυγε στους 9, 44-35. Το μόνο που κατάφεραν οι "Λύκοι" ήταν να μειώσουν στους 4, 49-45, με τους Μεϊκόπουλο και Φιλοκώστα να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 49-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Pressof άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Νίνο, Νομικό, Τσορτό και Παραρά, έφτασε στην δύσκολη νίκη με 65-57. Για την ομάδα των Πετρόπουλου - Τύρου στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Δασκαλούδης, Φιλοκώστας, Παπαευσταθίου και Καρατζάς, χωρίς όμως να τους είναι αρκετό.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/20 βολές, 19/45 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 16 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10 βολές, 20/46 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Betsson mvp της Pressof ο Παραράς με 20 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 βολές και 7/12 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκανε 3 λαθη. Πολυτιμότερος των Wolves ο Φιλοκώστας με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 4/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Pressof (Μπαλάσκας): Καραντζιάς 6, Μπαλάσκας, Νίνος 13, Νομικός 15 (3), Παπαθανασίου 3, Παραράς 20, Τσορτός 8 (2)

Wolves (Τύρος): Δασκαλούδης 16, Καρατζάς 8, Μεϊκόπουλος 8 (2), Παπαευσταθίου 6, Πετρόπουλος, Τύρος, Ριζόπουλος 4, Φιλοκώστας 15

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από την Pressof στα τελευταία λεπτά!