13/11/2021
Παντοφlakers 14 7 21 11 - 53 -
L' Ovelha Negra 13 13 16 23 - 65 -

Επιτέλους νίκη.. με φοβερό τέταρτο δεκάλεπτο η L'ovelha Negra!

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η L'ovelha Negra η οποία επικράτησε των ΠαντοφLakers με 53-65. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη του διάρκεια, όμως οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκαναν φοβερό τέταρτο δεκάλεπτο, πέτυχαν 23 πόντους και πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Καλό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες στην αναμέτρηση καθώς μετά από πέντε λεπτά υπήρχε ισορροπία στο σκορ για το 7-6. Οι ΠαντοφLakers έτρεξαν σερί 5-0 και πήραν κεφάλι με το 12-6 (8′) όμως η L’ovelha Negra απάντησε και μείωσε στην λήξη του δεκαλέπτου σε 14-13. Ο Ζαχαρογιάννης είχε τέσσερις πόντους για τους ΠαντοφLakers, ο Γρηγορόπουλος συνέβαλε τα μέγιστα με έξι πόντους για την L’ovelha Negra.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι των ΠαντοφLakers για το 16-13 (11′) αλλά η L’ovelha Negra στα επόμενα εφτά λεπτά ετρεξε επιμέρους σκορ 3-13 για το 19-26 (18′) για να ανεβάσει την διαφορά στην μέγιστη της τιμή μέχρι εκείνη την ώρα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 21-26 με τον Πυρνοκόκη να πετυχαίνει πέντε πόντους για τους γηπεδούχους και τον Αλέξανδρο Καλούδη να βάζει οχτώ με δύο τρίποντα για τους φιλοξενούμενους.

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι ΠαντοφLakers στην τρίτη περίοδο οι οποίοι θέλησαν να πάρουν πάλι τα ηνία του παιχνιδιού και με 11-4 επιμέρους σκορ έκαναν το 32-30 (25′). Η L’ovelha Negra πήρε πάλι το προβάδισμα στην συνέχεια, 32-34 (26′), αλλά ένα νέο 9-0 των ΠαντοφLakers έκανε το σκορ 41-34 (29′). Με ένα σπριντ στο τελευταίο λεπτό η L’ovelha Negra κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι και το δεκάλεπτο έληξε 42-42!

Καλύτερη στην τελευταία περίοδο η L’ovelha Negra η οποία από το ξεκίνημα είχε το προβάδισμα χωρίς ωστόσο οι ΠαντοφLakers να τους αφήσουν να αυξήσουν πολύ την διαφορά. Ενώ όλα έδειχναν ότι θα πάμε σε δραματικό φινάλε, με το σκορ να είναι 51-55 (36′), η L’ovelha Negra κατάφερε καταρχήν με δύο διαδοχικά τρίποντα να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, 51-61 (37′), ενώ στην συνέχεια δεν είχε πρόβλημα να διατηρήσει το προβάδισμα αφού οι ΠαντοφLakers ήταν απελπιστικά άστοχοι και να πάρει την πρώτη της νίκη με 53-65.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Άρης Σπάθης με 17 πόντους (2/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Καλύτερος για τους ηττημένους ο Σπύρος Σκούρας με 12 πόντους (5/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές), 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Συνολικά οι ΠαντοφLakers είχαν 16/54 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 3/9 βολές, 55 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο και 15 λάθη. Η L’ovelha Negra είχε 18/44 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 14/19 βολές, 36 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.

ΠαντοφLakers (Ζαχαρογιάννης): Ζαχαρογιάννης 6 (6ρ 5ασ), Πυρνοκόκης 15 (3), Καριπίδης 4 (6ρ), Καρπεράκης, Πατσίκας 9 (9ρ 2τρ), Λέκκας 2 (9ρ), Σιαράβας 3 (1), Σκούρας 12 (12ρ), Καρκάνης, Μουγκαράκης 2.

L’ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Καλούδης Ν., Σπάθης 17 (6ρ 3τρ), Λυμέρης 4, Βασιλάκης, Κλεφτογιάννης 12, Καλούδης Αλ. 8 (2), Γρηγορόπουλος 15 (9ρ), Σαπλαούρας 9 (8ρ).

Τι μας άρεσε: Το φοβερό τέταρτο δεκάλεπτο της L’ovelha Negra, η οποία δεν μας έχει, συνηθίσει σε τέτοια πράγματα!