22/09/2024
Circle BC 17 16 13 16 - 62 -
Remal Madri 12 18 11 18 - 59 -

Επιτέλους χαμογέλασαν τα παιδιά του κόουτς Καρατζά!

Οι γηπεδούχοι ακολούθησαν πιστά τις οδηγίες του κόουτς Καρατζά και μπήκαν στο παρκέ για να πνίξουν τον αντίπαλο τους μέσω του πλεονεκτήματος ενέργειας που τους έδινε το ταλέντο και το νεαρό της ηλικίας τους. Οι ‘’μωβ’’ πίεσαν στην άμυνα, κράτησαν τη Remal στους 12 πόντους και με τους Λεμπέση και Δρε να ηγούνται των προσπαθειών τους με. 6 και 5 πόντους αντίστοιχα, έκλεισαν την περίοδο στο συν δώδεκα με σκορ 17-12!

Στη συνέχεια της αναμέτρησης η ομαδάρα του Κουσιορή έβγαλε αντίδραση και εκμεταλλευόμενη την άμυνα της, την κυριαρχία στα ριμπάουντ αλλά και την απόδοση του νεοαποκτηθέντα Κουζίνογλου(8π) και την εκτελεστική δεινότητα του Λουκόπουλου(5π), μείωσαν τη διαφορά στο πέρας του ημιχρόνου στο μείον τρία με σκορ 33-30! Από την άλλη πλευρά, οι ‘’μωβ’’ με τα γνωστά νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι τους είχαν ως πρώτο σκόρερ τον παικταράς Δρε με 4 πόντους.

Στην προτελευταία στροφή, οι γηπεδούχοι άντεξαν στη πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος, καθώς κάθε φορά που ένιωθαν την ανάσα τους, έβρισκαν τον τρόπο να απαντήσουν και να οδηγηθούν στην τέταρτη περίοδο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων με σκορ 46-41!

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού παρακολουθήσαμε μια σπουδαία μπασκετική μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Remal με τους Κουζίνογλου και Μπουρίτη να μην έχουν αντίπαλο κάτω από το καλάθι, πέρασε μπροστά στο σκορ με 52-56! Οι ‘’μωβ’’,όμως, έδειξαν χαρακτήρα μεγάλης ομάδας και με ένα μεγάλο τρίποντο του Δρε, αλλά και διαδοχικά καλάθια του Ματσούκα, κατάφεραν να φτάσουν σε μια σπουδαία και συνάμα πανάξια νίκη κόντρα στην αξιόμαχη Remal Madri με σκορ 62-59!

novibet MVP ο Παναγιώτης Ματσούκας με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παναγιώτης Κουζίνογλου είχε 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Circle(Καρατζάς): Δρες 22, Ζαφειρόπουλος 9, Καλούδης 9, Κοτσάμπασης, Λεμπέσης 13, Ματσούκας 7, Παπαχρήστου, Σαμαρτζής, Χατζηγιαννόπουλος 2.

Remal Madri(Κουσιορής): Αγαδάκος 8, Καμολίκης, Κουζίνογλου 18, Κουσιορής, Λουκόπουλος 16, Μπουρίτης 11, Ναυπλιώτης 3, Ρηγόπουλος 3.

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας που έδειξαν οι ‘’μωβ’’ τη στιγμή που βρέθηκαν στο μείον τέσσερα!