Athens Bucks 9 12 15 17 - 55 -
Collectors 17 12 8 11 - 48 -

Επιτέλους χαμόγελα για τους Athens Bucks!

Έχοντας συγκέντρωση και πλάνο στο παιχνίδι τους, οι Athens Bucks επικράτησαν των Collectors στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έκαναν τέσσερις τις νίκες τους στην Evolution League.

Καλύτεροι ήταν οι Collectors στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με όμορφο μπάσκετ και πολυφωνία στην επίθεση προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 9-17. Οι γηπεδούχοι πήραν σκορ από τους Αμανατίδη και Περίκο, όμως έπρεπε να βελτιώσουν την άμυνά τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι Athens Bucks με την είσοδο του Φωτεινού έγιναν πιο δραστήριοι στο δεύτερο ημίχρονο, "ροκάνισαν" την διαφορά και μπήκαν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις. Με τον Κυριάκου να κυριαρχείται στο ζωγραφιστό και να μαζεύει το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο και τους Παπασπύρο, Παπαδόπουλο και Χαραλαμπόπουλο να συνεισφέρουν σημαντικά, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 23-29 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Με ψυχή, πάθος και εξαιρετική άμυνα, οι γηπεδούχοι έβαλαν "φωτιά" στην αναμέτρηση στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με επιμέρους σκορ 15-8, μετέτρεψαν το 23-29 του ημιχρόνου σε 38-37 ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Ο Αμανατίδης ήταν αυτός που έκανε την διαφορά, ενώ ο Περικος με τα μακρινά του σουτ έδωσε λύσεις σε καίρια σημεία της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι "κολλησαν" στην επίθεση, έκανα πολλά λάθη και πέταξαν στον κάλαθο των αχρήστων το προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Για τους Bucks οι Αμανατίδης, Περίκος και Φωτεινός ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, ενώ από την άλλη μεριά, οι Κυριάκου και Παπασπύρος ήταν αυτοί που τράβηξαν το... κουπί στην επίθεση. Τελικά, η ομάδα του Γκορίτσα, ούσα πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά κατάφερε να επικρατήσει με 55-48 και να διατηρήσει ζωντανές τις λιγοστές ελπίδες της για παραμονή στην Evolution League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αμανατίδης με double double και 16 πόντους (6/12 δίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/37 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 14/22 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/33 δίποντα, 5/29 τρίποντα και 1/6 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αμανατίδης 16, Γκορίτσας 1, Δανιάς 5 (1), Καμπόλης 2, Περίκος 13 (3), Φωτεινός 14 (1), Χριστόπουλος 4

Collectors (Αγγελομάτης): Αναστόπουλος, Γαζεπίδης 2, Κλεισούρας 1, Κυριάκου 12, Παπαδόπουλος 2, Παπασπύρος 20 (2), Σαβέριος 3 (2), Χαραλαμπόπουλος 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν στο παρκέ οι νικητές, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.