08/02/2024
Brooklyn Bets by Amerikanos24 15 10 14 11 - 50 -
Buzzer Eaters 9 13 10 12 - 44 -

Επιτέλους το ροζ φύλλο για τους Bets!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Μαζαράκη  οι Brooklyn Bets πήραν την ρεβάνς από το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στους Buzzer Eaters με σκορ 50-44. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, στην προσπάθειά τους να μείνουν στην κατηγορία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι παίρνοντας μια διαφορά. Τις λύσεις επιθετικά έδωσαν οι Αγγελόπουλος και Χουσεας, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κάπως στο σκορ με τους Δεδεμάδη και Ζαννιά. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 15-9.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού οι Eaters παρέμειναν κοντά στο σκορ πάρα τις πολλές απουσίες που είχαν συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο. Το ίδιο έκαναν και οι Bets, κρατώντας το σκορ στον δικό τους έλεγχο. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 25-22

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν και πολλά καθώς οι Bets πήραν μια διαφορά ασφάλειας στους επτά πόντους και συνέχισαν να κρατούν υπό έλεγχο το παιχνίδι με σωστές άμυνες και επιθέσεις. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κάπως την διαφορά, χωρίς όμως να ανατρέψουν την κατάσταση. Το σκορ της τρίτης περίοδο έληξε 39-32.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε με αργό τέμπο περισσότερο από του Eaters, καθώς βγήκε η κόπωση, όντας μόνο πέντε άτομα να παίζουν όλο το παιχνίδι. Με τους Bets να διατηρούν την διαφορά το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 50-44.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μήνας Μουχίμογλου με 9 πόντους, 2 ασίστ και 13 ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δεδεμάδης Δημοσθένης με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι Bets είχαν συνολικά 17/41 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 4/5 βολές, 40 ριμπάουντ,  13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη και 3 κοψίματα. Οι Eaters συνολικά είχαν: 13/39 δίποντα, 3/29 τρίποντα, 9/20 βολές, 42 ριμπάουντ,  8 ασίστ,  4 κλεψίματα,  7 λάθη και 2 κοψίματα.

Brooklyn Bets(Μουχίμογλου): Αγγελόπουλος 8, Χαλαβατζής 9, Χουσέας 6,  Φωτόπουλος 6, Μουχίμογλου 9, Νικολαΐδης 2,  Ρούσσος 5, Δαραμούσκας 5, Σάλλαρης

Buzzer Eaters(Δεδεμάδης): Ζαννιάς 11, Αρβανίτης 13, Βουνισέας 8, Δεδεμάδης 12, Παυλόπουλος

Τι μας άρεσε: Οι άμυνες των δύο ομάδων!