25/10/2022
Campeon Εθνικός Star 6 25 23 11 - 65 -
Space Jam 6 12 8 16 - 42 -

Επιτέλους νίκη για τον Εθνικό Star!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development, ο  Εθνικός Star όντας εμφανώς καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειας του παιχνιδιού επιβλήθηκε της Space Jam με σκορ 65-42.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ, 2-4 , οι γηπεδούχοι έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία, 4-4 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το ισόπαλο 6-6. Οι Τόλιας, Δεληδάκης και Σιαπάνης πέτυχαν από δύο πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχαν οι Γιακουμής, Κολέογλου και Νάστος .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ο Σιαμπάνης και παρέα του μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ της Basketaki Arena να μην αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Βαλμά, Τόλια και Λάππα να ηγούνται των προσπαθειών προηγήθηκαν με οκτώ, 17-8, εν συνεχεία εκτόξευσαν τη διαφορά στους δεκαοκτώ, 27-11, με το τέλος του ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 31-18 . Ο Βαλμάς πέτυχε 8 πόντους, ενώ ο Νάστος είχε 4

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ, έλεγξαν τα ριμπάουντ, έτρεξαν το γήπεδο με απόλυτη επιτυχία και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει τη διαφορά των είκοσι οκτώ  πόντων, 54-26. Οι Ζουρίδης και Βαλμάς πέτυχαν από 6 πόντους, ενώ 6 είχε και ο Γιακουμής .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη πρώτη νίκη στη διοργάνωση της Development με σκορ 65-42 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χριστόφορος Βαλμάς με 14 πόντους, 18 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Γιακουμής είχε 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Ο Εθνικός Star είχαν 30/76 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 5/16 βολές, 66 ριμπάουντ, 21 ασίστ , 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 2 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/46 δίποντα, 6/224 τρίποντα, 0/6 βολές, 38 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη .

Εθνικός Star(Σιαπάνης): Φλάσκος 4, Δεληδάκης 8, Ζουρίδης 16, Σιαπάνης 7, Τόλιας 11, Βαλμάς 14  .

Space Jam(Μαυροσκότης) : Νάστος 14, Γιακουμής 8, Ερρίτης, Παπαχαρίση, Μαυροσκότης 5, Πέτσας, Νίκου, Κολέογλου 5, Αλεξανδρής 10  .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων !