06/03/2023
Nobelistes 16 15 12 9 - 52 -
Χαρμάνι Μιλάνο 8 14 10 6 - 38 -

Επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί οι Nobelistes

Παίζοντας μεστό μπάσκετ και χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερες δυσκολίες, οι Nobelistes έκαμψαν την αντίσταση της Xarmani Milano (52-38) και συνεχίζουν να βρίσκονταν στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας της Development League του Basketaki Patras. Aπό την άλλη, οι Xarmani Milano μετρούν τρεις διαδοχικές ήττες μετά την νίκη της πρεμιέρας.

Aπό το ξεκίνημα του παιχνιδιού οι «ροζ» επέβαλλαν την κυριαρχία τους, έχοντας ως...εφαλτήριο την εξαιρετική τους άμυνα και την επιθετική πολυφωνία τους, με αποτέλεσμα να κλείσουν την Α' περίοδο με προβάδισμα 8 πόντων (16-8).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, με τον Ηλιόκαυτο να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, χωρίς όμως να έχει κάποιον άξιο συμπαραστάτη. Οι Nobelistes, αν και δεν έπαιξαν το ίδιο καλά στην άμυνα, κατάφεραν να κρατήσουν τον επιθετικό τους ρυθμό και με κορυφαίο τον Θεολόγο Χατζημιχάλη πήγαν στην ανάπαυλα με +9 (31-22).

Στην επανάληψη, οι Nobelistes εξακολούθησαν να παίζουν όσο...χρειαζόταν για να φτάσουν στο ροζ φύλλο και χωρίς να πατήσουν γκάζι, έκαναν συντήρηση της διαφοράς, την οποία κρατούσαν σταθερά στις παρυφές της διψήφιας. Έτσι, η Γ' περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 43-32, με τους «ροζ» να βάζουν γερά θεμέλια για τη νίκη.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν ήταν καλό από πλευράς θεάματος, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν πάρα πολύ χαμηλά από άποψη παραγωγικότητας. Οι Nobelistes κράτησαν το προβάδισμα που είχαν σε όλο το παιχνίδι με χαρακτηριστική άνεση και έφτασαν στην τελική επικράτηση (52-38).

Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Θεολόγος Χατζημιχάλης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Νίκος Ηλιόκαυτος με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Nobelistes: Βαλλιανάτος 2, θεοδώρου, Ιορδανίδης 6, Καρβουνιάρης 2, Λιναράς 5, Παπαθανασίου 9, Παυλάκος 10, Ροϊλίδης 4, Σταματόπουλος, Χατζημιχάλης 14

Xarmani Milano: Αρβανίτης 2, Ηλιόκαυτος 20, Κακαβάς, Καλογερόπουλος 1, Κωνσταντινόπουλος 1, Νικήτας, Πανουτσόπουλος 5, Παρίσης 6, Τζατζαδάκης 3, Χατζής