04/01/2020
Αλκοολικός Αστέρας 11 17 14 23 - 65 -
ESDDA Graduates 9 11 15 15 - 50 -

Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί ο Αλκοολικός Αστέρας!

Το βράδυ της Παρασκευής 3, Ιανουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, ο Αλκοολικός Αστέρας αν και δυσκολεύτηκε επιβεβαίωσε τον τίτλο του βαθμολογικού φαβορί και επικράτησε με 65 – 50 των ΕSDDA Warriors.

Καλύτερο ξεκίνημα έκανε στο ματς ο Αλκοολικός και προηγήθηκε με Πιτσιλό και Λαουτατζή, όμως οι Warriors αντέδρασαν άμεσα και με Σαπουντζή, Ζαχαριάδη ισοφάρισαν σε 5 – 5. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις με Παυλάκη, Σαλιαρέλλη και Αντωνόπουλο, ενώ οι φιλοξενούμενοι με δύο καλάθια του Πατουλιά μείωναν σε 11 – 9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Αλκοολικό να ανεβάζει ταχύτητα και να σκοράρει με Αντωνόπουλο(4), Πιτσιλλό, Λαουτατζή(5) και Σαλιαρέλλη, ενώ στην αντίπερα όχθη Μπινιάρης κυρίως και Σαπουντζής μείωναν σε 24-16. Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου η ομάδα του Σκλάβου πέτυχε ακόμα δύο καλάθια με Παυλάκη και Σιδηρόπουλο, ενώ οι Warriors με Ζαχαριάδη και Σαπουντζή διαμόρφωσαν το 28 – 20.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν 6 γρήγορους πόντους με Ζαχαριάδη(4) και Μπινιάρη για να απαντήσει ο Παυλάκης με τρίποντο για το 31 – 26. Νέο σερί των Warriors με Πατουλιά και Μπινιάρη έφερε την ισοφάριση, όμως ο Αλκοολικός με δύο τρίποντες βόμβες του Αντωνόπουλου και τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Πιτσιλού έγινε ξανά το αφεντικό του αγώνα (41 – 31.). Μπινιάρης και Σαπουντζής από τη μία και Πιτσιλλός με βολή από την άλλη διαμόρφωσαν το 42 – 35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αστέρας μπήκε με φόρα και με τρίποντο του Αργύρη και 4 πόντους του Λαουτατζή μεγάλωσε την διαφορά, όμως Ζαχαριάδης(4) και Σαπουντζής δεν άφησαν τον ματς να ξεφύγει (49 – 41.). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με Αντωνόπουλο(5) , Σαλιαρέλλη και Λαουτατζή , ενώ οι Warriors με τρίποντα από Ζαχαριάδη και Σαπουντζή μείωναν σε 60 – 47. Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Παυλάκης και Αντωνόπουλος με τρίποντο από την μία – Τσίτσιρας και Μπινιάρης από την άλλη διαμόρφωσαν το τελικό 65 – 50 που έδωσε στον Αλκοολικό την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μανώλης Λαουτατζής με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταμάτης Ζαχαριάδης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά ο Αστέρας είχε 17 – 47 δίποντα, 7– 29 τρίποντα, 10 – 23 βολές, κατέβασε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Οι Warriors είχαν 16 – 42 δίποντα, 2 – 21 τρίποντα, 12 – 15 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας(Σκλάβος): Αντωνόπουλος 26, Λαουτατζής 15(15ρ.), Σιδηρόπουλος 2, Σαλιαρέλης 7 (7ρ.), Αργύρης 3, Τσαμακίδης (6ρ.), Παυλάκης 8 (3κλ.), Πιτσιλλός 10 (9ρ.).

ESSDA Warriors (Τσίτσιρας): Παναγόπουλος (9 ρ.), Πατουλιάς 7, Ζαχαριάδης 16, Μπινιάρης 13 (8ρ.), Τσίτσιρας 13, Κανελλόπουλος (11 ρ.), Σαπουντζής 13 (8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης κι ένα απίθανο καλάθι του Ζαχαριάδη που μας παίδεψε μέχρι μα μπει!!